Rövidtávú esélylatolgatások
Múltkor láttam egy térképet(nem tudom most prezentálni,nem találom),ahol az utóbbi 20 évet figyelembe véve elkészítették,hazánk mely részein a leggyakoribbak a -20/25 fok alatti értékek. S,bizony a délnyugati,dél-alföldi területek igen elõkelõ helyen állnak e tekintetben.
Meridionális uralmú idõszak, ez törvényszerûen arányeltolódásokkal jár. Egy "kiegyenlítettebb " idõszakban másképp fest a leányzó fekvése, de sem megerõsíteni, sem cáfolni nem tudom az adataidat, Úgy tudom, hogy hazánk jellemzõ hideg katlanai, hideg rekordjai, a Mátra, Bükk gerincétõl északra elterülõ térségbõl valók. Amikor szinte csak a mediterrán ciklonok adják a téli hócsapadékot , e térségek óhatatlanul hátrányba kerülnek. Tudjuk, hogy vannak telek , amikor messze nem ez a meghatározó havas lehetõség az északi térségben. Ha átlagos közeli, tehát nem meghatározóan zonális, és nem is meridionális (mediterrán ciklonos csapadékú) idõszakot élünk (és valljuk be azért statisztikusan mindenképpen ez a leggyakoribb) akkor a az Északerdõ térségének havas esélyei a délnyugati térségével , arányában közelebbi értéket vesz fel, így a zord, rekordgyanús hidegek elõfordulásának esélye is kiegyenlítettebbé válik.( Akarom mondani , az északerdõ hideg katlanai túlszárnyalják a DNY-i térség hidegeit.) Ha lesz egy kis idõm rá mindenképpen utána nézek, elég lenne a napi statisztikát átnézni, tehát hányadikán, és mely térségben született a leghidegebb érték egy adott napon, a téli idõszakban.
Kellõ vastagságú hótakaró ,derült égbolt és gyenge légmozgás esetén a délkeleti o.részben is simán elõfordulhatnak -20...-25 fok körüli hõmérsékletek,számtalanszor volt már erre példa.Legutóbbi : 2012.02.10. ,Szeged. -22 fok.
Hûû de durva, csütörtök reggelre le kellene vinni oda egy mérõt.
Szerintem -30 lenne lent az alján.
Vagy még hidegebb.
Szerintem -30 lenne lent az alján.
Vagy még hidegebb.
Ezt már én is mondtam egyszer Lásznak vagy Kerekrobinak, hogy poénból mérni kellene egyet valamelyik mély külszíni fejtésben. Persze ennek igazi értéke nincs, hiszen mesterséges képzõdmények.
Szerintem ha csillapodik a szél, nem elképzelhetetlen a -18; -20 fokos hideg a vastag hóval fedett területeken. Volt már erre jó pár példa korábban is. Ha lesz idõm, keresek a 1990-es évek közepérõl-végérõl olyan példákat, amikor éppen a DNY-Dunántúlon voltak a leghidegebbek a hó miatt.