2024. november 23., szombat

Meteorológiai műszerek otthon

Adott napon: 
Keresés:
Műszer csatlakoztatása a MetNet-re
MetNet WS feltöltő: LINK 
MetNet WD feltöltő: LINK
MetNet cumulus feltöltő: LINK

Figyelem! Akinek Netatmo és Ruuvitag műszere van, az mostantól felkapcsolhatja a MetNet-re is!

Műszereim LINK

Csatlakoznál a légszennyezettség mérő állomáshoz? Olvasd el cikkünket
Kérdésed van ezzel kapcsolatban? Írj nekünk a legszennyezettseg(kukac)metnet(pont)hu címre.
#20686
Ezt neked kell eldönteni! Néhány szempont a döntéshez:
Milyen céllal akarsz állomást telepíteni?
Meg akarod osztani  a mérési eredményeidet, vagy csak saját használatra kell?
Milyen sűrűn küldje az adatokat?
Mekkora legyen a saját memóriája?
Milyenek az anyagi lehetőségeid?
Tudod-e saját magad telepíteni, vagy segítségre van szükséged?

Nekem egy 2007-ben vásárolt WS 2350-es eredeti LaCrosse állomásom van. Ugyan maga az állomás még mindig nagyon jó, de ez még csak soros porttal rendelkezik. Ehhez RS-232 - USB átalakító kell, hogy a számítógéphez tudjam csatlakoztatni. Ezzel viszont már sok a probléma. Ha lenne hasonló képességű USB kimenetes állomás azonnal lecserélném. Így viszont nem tudok neked semmilyen típust tiszta szívvel javasolni.
#20685
És ha a terep adott egy olyan állomás telepítéséhez, ami megfelel a kritériumoknak, akkor milyen műszert érdemes vásárolni?
#20682
Tehát én csak a pontot tudom rátenni az alábbi meg nyilvánulásokra, tehát vagy-vagy, de mégis közel az igazsághoz. 
Nem kell nagy összegeket bele ölni, pár külcsines dologba, holott fals adatokat közöl, mert HA nem jó a helyszín. T esetében én is tapasztaltam akár 2-2,5 fokos + mérést nyári kánikulában, mert "csak" 2,5 méterre volt a fal, + anyós sütötte a húst, a folyosói zsalu meg nyomta kifelé a szaftot, meleget. Télen meg sok a falak hő tehetetlensége 5 méter elül, -csúszik a T.aktuális  adata.(+2+3 fok) 
#20679
Jimr nagyom szépen összefoglalta, mi a probléma ezzel az öszvérrel. Csak annyival egészítem ki, hogy a hőmérsékletet sem méri pontosan, mivel az az árnyékoló amivel megépítik, kis mérete miatt biztosan túl melegszik belül. Ha már mérni akarsz, akkor ne arra hivatkozz, hogy kezdő vagy. Ha el akarod kezdeni az olyan méréseket, aminek értelme is van, akkor meg kell teremteni azokat a feltételeket, ami ezt biztosítja. Ehhez kezdetben be kell ruházni (tartóállvány az egyes elemeknek, megfelelő árnyékoló a hőmérő szenzornak), ami némi költséggel jár. De ha erre nincs igényed, vagy anyagi lehetőséged, akkor hiába bombázol minket a kérdéseiddel. Ebben az esetben elég ha megveszed bármelyik vezeték nélküli olcsó meteorológiai állomást.

Az általam belinkelt útmutató nem csak az OMSZ-nél elvárás a telepítéssel szemben, hanem mindenki számára, aki egy meteorológiai állomást üzemeltetni akar. Ne értsd félre nem arról van szó, hogy nem akarunk segíteni egy kezdőnek. De neked is be kell látni, hogy ez egy olyan hobbi aminek vannak bizonyos feltélei.
#20677
Szervusz!

Bár nem én vagyok a megszólított, bátorkodom válaszolni:

Azt hogyan értsem, hogy ezzel az eszközzel nem lehet rendesen mérni?
Szerintem úgy, hogy ennél minden szenzor majdhogynem ugyanott van, és a szerkezet így ránézésre nem tűnik bonthatónak. Ez azért lehet probléma, mert az egyes állapotjelzők mérésének nem ugyanaz a mérési magassága. Gondolj csak pl a csapadékmérésre és a hőmérsékletre. Ugye a csapadékot 1 m-en méred, a hőmérsékletet pedig 2 m-en. Vagy a szélre és a hőmérsékletre. Ez előbbit 10 m-en, az utóbbit 2 m-en méred. Sajnos vannak ilyen "állomások" forgalomban, amik ilyen bénán vannak megcsinálva. Nyilván azt meg kell fontolni, hogy a méréseknél melyik paraméterek fontosak neked. Mert ha mondjuk a szél nem kell annyira, akkor a célnak akár ez is megfelelhet, a csapadék szerintem ki fogja bírni, hogy 1 m helyett 2 m-en méred.

Az elhelyezésnél: ha nincs annyi hely, mint amennyi kéne, akkor azt tudod csinálni, hogy oda telepíted, ami a kerten belül a legnyíltabb rész (fák, épületek minél kevésbé árnyékolnak), és ezzel együtt minél távolabb az épület(ek)től, esetlegesen, ha valahol fal lenne kerítés gyanánt, attól szintúgy. Ez most inkább a hőmérő szenzorra érvényes, a csapadékmérőt ugye már korábban megbeszéltük. nevet
#20675
Köszönöm az anyagot! 
Azért ilyen komoly méréseket nem szeretnék végezni, valahol nincs rá időm, viszont hobbiból annál inkább. Ezért is írtam korábban, hogy lelkes amatőr vagyok inkább, az én "szerény" képességeimnek megfelelő műszert keresek, de úgy, hogy az megállja a helyét. 
A Sencor-t néztem ki, igen, viszont, ha ebben a "kategóriában" van másik, ami 1 fokkal jobb és megbízhatóbb, azt is szívesen megnézem. Ha lenne ilyen, persze. 
Azt hogyan értsem, hogy ezzel az eszközzel nem lehet rendesen mérni? Nagy eltérések vannak a valósághoz, vagy azért "hiba határon belül" lenne!? Mondom, nem akarok OMSZ szintű magaslatokba, tű pontosan adatokat leadni, de azért a valósághoz hű legyen a "kütyü"! nevet 
A kertemben sincs akkor terület, ami megfelelne az elvárásoknak, viszont bármelyik szegletébe egy hagyományos, amatőr szenzort el tudok helyezni. Csak a kérdés, hova, mihez legyen közel/távol...ez a kérdés. Külön elkeríteni nem fogom tudni.. 
#20670
Erről mi a véleményetek? 
Sencor SWS 9300: Link 

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-23 20:52:56

Sopron - Felsõ-Lõvérek, 243 tszf.

3.3 °C

00000

RH: 54 | P: 1025.5

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

130918

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.