2024. november 22., péntek

Rövidtávú esélylatolgatások

Adott napon: 
Keresés:
#237
Na jó, hát azért mindent nem kell szó szerint érteni, amit írok. A költõi túlzás és az irónia gyakori elemei fórumbéli "mûveimnek". Ha olvastad/láttad a tegnap délutáni hivatalos MetNet-es elõrejelzést, akkor ott nemigen láttál derült ikonokat. kacsint

Ám igaz, ami igaz, még ennyit sem vártam mára, mint ami van.
#234
Igazad volt! Inkább néztem volna a tegnap 12-es ECMWF-t. Még az is többet ér, mint a frissebb GFS... vidámvidámvidámvidám
#221
Ha GFS nézzük...

Az ECM mást mond:Link

Meglátjuk...
#220
Gyõrre se rossz...igazából ahogy már szó volt róla, kb 1 óra körül lenne a legjobb minden zivatarok kialakulásához, majd szivárogna be a hideg, és csökkenne a CAPE kicsit, majd estefelé megint nagyobb lenne a labilitás.Túl nagy CIN sem látszik, szóval lehet, hogy az MM5 áll legközelebb a valósághoz.
#219
Sopron: Link Link Link LOL!!! Hát erre kíváncsi leszek... nevet

Ott elvileg most a legjobb a feltétel konvekcióhoz..., de 3-4 óra múlva már nincs szufla a légkörben... nevet Erre az MM5 2-4 óra között durrantja be ott a cellákat... ) Ha egy modell ennyire nagyot hibáz nagytérségû folyamatokban, akkor ott súlyos probléma van.

Ilyen feltételek mellett olyan elképzelhetetlen az ottani konvekció, de úgylátszik.... persze a hegyvidék az más tészta...
#218
A friss mm5, most azt várja amit én írtam...meglátjuk. nevet
#217
Ahogy elnézem már minden modell mást vár... nevet Zivatartúltengés nem lesz, ettõl nem kell félni... nevet
#216
Nem csak ECM. Az Aladin,és az mm5 is a nagy semmit várja hozzánk. vidám
#215
Metfickó meg azt mondta, hogy tele lesz zivatarral Kelet-Dunántúl és az északi része! vidám
Te azt mondod az északi és nyugati határszél jó lehet.., a határhoz minnél közelebb... nevet
Én azt mondom, amit már lentebb mondtam... nevet

Hát ez hihetetlen jó lesz nevetvidám Vajon kinek jön be.... jobban nevet

Látom te az ECM álláspontot képviseled... nevetvidám
#214
Mindegy. nevet

A lényeg azaz, hogy ha lesz is valami, az nem lesz valami ütõs.
Alacsony a labilitás, a CIN meg az egekben...
Zivatar legnagyobb eséllyel Északon és Nyugaton lehet, a mai mottó minél közelebb vagy a határhoz annál jobb. nevet
#213
Ennek ellenére én nem szívesen jeleznék elõre tegnapi 12-es futásból.
#212
Van ECM, csak valamiért csak a 12-es frissül...

Itt van:
Link
Link

JoeJack! Az ECM egy nap alatt nem sokat szokott változni ilyen rövid idõn belül..
#211
Hát ez elég gáz, hogy már ezt a lehetõséget is buktuk. Meg köll hát várni amíg frissül az ECM-WRF. Link

Wetsom: hát épp ez a baj, hogy csak az frissül. Azért majd 1 napos modellfutásból már nem szívesen latolgat az ember.
#210
De a konvektív csapival sosem jött ki jól, általában túlzásba vitte a dolgokat.
#209
Komárom helyett inkább Gyõr legyen az egyik határpont nevet Nem hiszem, hogy át fognak sodródni szupercellák és multicellák Dk-Ausztiából. Bár a mai világban minden megtörténhet... vidám

Kicsit sajnálom, hogy nincs már ECM..., pedig az elég jó modell volt szomoru

Pár modell éjszakára odarak Sopronhoz egy nagyobb cellát.., arra kíváncsi leszek (MM5, WRF)

Szerk.: Flurries! Az nem baj, de legalább a CAPE-val jól bánt! nevet Az ECM tényszerûen jobban bánik a harmatponttal, mint a GFS.
#208
A teknõ csak elég magas szinten tûnik szignifikánsnak. 600-700hPa-n egyáltalán nem látszik. 500-on csak kicsit..., 400-on pedig elég jól.
A teknõ a kora délutáni órákra már a keleti területek felett lesz, miközben 700 hpa környékén melegadvekció rontja a konvektív esélyeket, a Nyugat-Dunántúli területeken pedig mostantól erõs melegadvekció lesz 500 hPa és a felett, ami ugyancsak elrontja a konvektív esélyeket. A két konvekciót rontó tényezõ kötött lesz egy viszonylag szûknek mondható terület, ahol éppen elégséges a légrétegzõdés.

A GFS alapján megnevezve Komárom-Zalaegerszeg-Siófok-Budapest- Salgótarján között közbezárt területen vannak meg a feltételek. Ettõl délkeletre nem lesz nedvesség, így labilitás se.

Nagykanizsa talán még visítva beleférne a konvekcióba.

Ha északnyugaton délig vagy 1 óráig nem alakul ki semmi, akkor utána már nem nagyon fog.

Úgy néz ki, hogy a wetter24-en már csak a déli ECM futásokat láthatjuk majd... zavarbanzavarbanzavarban
#207
Szerintem amiatt van örvényesség advekció.
#205
A következõ napok idõjárását az Európa északi és nyugati része fölött kialakult, nagykiterjedésû középtroposzférikus hullám alakítja. Hazánk jó pár napig ennek a hosszúhullámú teknõnek az elõoldalán fog elhelyezkedni. Az eltérõ jellegû területeket elválasztó hullámzó frontrendszer - a jelenlegi számítások szerint - mindvégig tõlünk ÉNy-ra lesz, bár egyszer-kétszer megcsípheti az országot.

A frontálzóna elõtt az alsóbb szinteken erõs DNy-i áramlással folyamatosan áramlik fölénk a meleg, de váltakozó nedvességtartalmú levegõ.

A mai nap eseményeit eléggé eltérõen látják a modellek. A nem-hidrosztatikus, nagyfelbontású progik alig-alig adnak mára csapadékot, ezzel eléggé szemben áll a GFS. Ezek alapján a következõ esélylatolgatást mindenképpen a helyén kell kezelni. nevet

Ami biztosnak tûnik, hogy tõlünk északra egy rövidhullámú teknõ alakul ki ma. Ez eddig jó. Szintén jó, hogy egyelõre kevés felhõ van felettünk.

A GFS elõrejelzése alapján egész jó labilitási értékek alakulhatnak ki a délutáni órákra az ország északi és nyugati területein, leszámítva az ÉNy-i csücsköt. Ott elvileg az alacsony szinteken a nap elsõ felében beáramló hûvösebb levegõ stabilizálja a légkört. Hogy aztán ebbõl mi lesz...lehet, hogy sokkal melegebb lesz, mint az elõrejelzésben, volt már ilyen többször is.

Szóval pár száz J/kg CAPE, negatív BLI és SSI. A középtroposzférában jelentõs hõmérséklet advekció nem várható, lentebb viszont délután már gyenge melegadvekció valószínû, így 1-2 fokkal a vertikális hõmérsékleti gradiens is növekedhet. Az a 26-27 fok mondjuk így sem nem túl extra.

Az ország délkeleti fele masszívan kiszárad, arrafelé még a gomolyképzõdés is eléggé esélytelen. Ezzel szemben az ország másik felén több szinten is nedvesség érkezik nyugat felõl, ez fõként 850 hPa-on látványos.

850, 925 hPa-on és a felszín közelében is összeáramlás alakul ki, emellett egy örvényességi mezõ is felettünk lesz. Utóbbi maximuma nem esik egybe a leglabilisabb területtel.

Ezek így együtt szerintem elég jó konvekciót eredményezhetnek, ha megvalósulnak.

A vertikális szélprofil alapvetõen az egycellás, gyenge multicellás zivatarok kialakulását támogatja. Ám a nap folyamán nyugat felõl egy jet közelíti meg a térséget, ezzel párhuzamosan a szélnyírás is növekedik ugyebár.

Amit a GFS alapján várni lehet, szerintem:

- az ÉNy-i csücsök kimarad a jóból, legalábbis ott nem lesz keletkezés, más kérdés, hogy az áramlás bevihet egy-két cellát;
- nagyjából a Szentgotthárd-Tatabánya-Szécsény vonal pár 10 km-es sávjában (az orográfia is besegíthet!) záporok, zivatarok alakulnak ki - fõként egy- és gyenge multicellás konvekció várható;
- a délután második felében DK-Ausztria/Szlovénia térségében erõsebb multicella, vagy akár szupercella is kialakulhat, amit aztán az áramlás behozhat az országba.

Amint azt fentebb említettem, az MM5, a WRF és az UM eléggé zsengének látja a mai napot, így aztán benne van a pakliban, hogy csak néhány gyenge záporra futja majd. Ha a GFS által felvázolt értékek realizálódnak, akkor azért szép mûsor lehet.

Hajrá zivatarok! zivatar

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-22 11:49:51

Kõszeg

1.9 °C

00007

RH: 68 | P: 1002.0

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

130918

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.