2024. november 24., vasárnap

Meteorológiai műszerek otthon

Adott napon: 
Keresés:
Műszer csatlakoztatása a MetNet-re
MetNet WS feltöltő: LINK 
MetNet WD feltöltő: LINK
MetNet cumulus feltöltő: LINK

Figyelem! Akinek Netatmo és Ruuvitag műszere van, az mostantól felkapcsolhatja a MetNet-re is!

Műszereim LINK

Csatlakoznál a légszennyezettség mérő állomáshoz? Olvasd el cikkünket
Kérdésed van ezzel kapcsolatban? Írj nekünk a legszennyezettseg(kukac)metnet(pont)hu címre.
#20018
Nincs mit, szívesen! 

Az árnyékolókkal kapcsolatos tanulmányt én is olvastam, de saját tapasztalatról is tudok beszámolni. Van házikóm is, és tányéros árnyékolóm is, ugyanaz, amit az OMSZ használ (Vaisala DTR-13). 
Nos a tapasztalatom az, hogy borult, és pláne szeles időben nincs nagyon különbség a két árnyékolási módban, napos időben  viszont annál inkább. átlagban 0,6-0,7 fokkal mér felül a faház a tányéroshoz képest méréseim szerint,, szélsőséges esetben, derült, szélszegény időben picit többet. 
A hőmérséklet-változásokra ugyan lassabban reagál megfigyeléseim szerint, de leköveti a változásokat. Amennyiben a napi min/max érték a legfontosabb, úgy abban az esetben pláne nem számít, mennyire gyors. 

Viszont nem kell elkeseredni, mert hosszú évtizedekig a faház volt a standard, az éghajlati adatsorok zöme még ezekben lett mérve, automaták csak a 2000-es évek elejétől kezdetek terjedni. Lényeg, hogy amennyiben faházban kezdesz mérni, úgy végig abban mérj, hogy az adatsor homogén legyen. 
Talán az árnyékolás módjától még fontosabb, hogy jól válaszd meg majd a telepítés helyét, mert az évtizedekre szól majd, ez is a homogenitást szolgálja. Épületektől, fáktól lehetőleg távol, nyílt, sík, jól szellőző területet választva, de ezt úgy is tudod. 
És ami talán a legfontosabb, mindegy, mivel mérsz, de ha teheted és van anyagi lehetőséged, kalibráltasd évente a hőmérőt. 
#20016
OK, köszi !
#20015
Normál horganyzott bádoglemez, festeni a gyakorlatban nem szokták. Fontos viszont, hogy a tető széleire is rá legyen hajtogatva a lemez, hogy ne tudjon aláfolyni a csapadék




#20014
Természetesen !
A tetejét mivel kell burkolni ?  Festett horganyzott lemez ? Alu-tábla ? Festeni kell-e fehérre ?
#20013
Szívesen!
Ha kész lesz, majd tegyél fel egy képet.
#20012
Az 50-es lamella tényleg kilóg, meg masszívabb is, én elsőre 30-ast lőttem be.  A tetejüknél a pár mm réstől én bőven nagyobbra számítottam, és tényleg, a pdf-ben lévő zsaluzási méretek alapján a rés kb. 10 mm-nek adódik. A lamellák merőleges távolságára pedig kb. 20 mm.
Köszönöm, hogy méricskéltél és rajzoltál ebben a zimában :-)
#20009

beillesztett kép

#20008
Nálam a következőképpen van megoldva:
A lamellának mindenképpen kijebb kell állnia mint a tartóoszlop. Még nem láttam olyan szabályosan megépített mérőházat, ahol ne lett volna kijebb a lamella.

beillesztett kép

#20007
Na még egy próba: a traktornyomot átrajzolva, ha a belső lamellák 5 mm-rel kifelé csúsznak, akkor 15 mm lesz a rés  és szellősebbé tehetem a házikót, anélkül, hogy a Nap besütne. Lamellából is kevesebb kell. A lamellák alsó csücske pont a keret élében lesz, egy 5x5 mm-es derékszögű háromszögecske nyúlik ki kifelé is és befelé is.
#20006
Köszönöm hogy segítesz !
Az általam szerkesztett traktornyom : 30x5 mm keresztmetszetű lamella esetén a merőleges távolságok 10 mm minden felé, és ez belefér az 50 mm-es tartókeret szélességébe is. A lenti rajz szerint a lamella szélességét akár 25 mm-re is csökkenthetem, még nem süt be a Nap. Lehet hogy az 5 mm viszont túl kevés ? Még egy kérés : Megtennéd hogy leméred a lamellákat és a köztük lévő merőleges távolságot a saját házikódon ? Azután irány az asztalos :-)

beillesztett kép

#20005
A külső és a belső lamellák egyforma méretűek, csak a belső kb 5 mm-el lejjeb van. nem szabad - ahogy írod "L" betűst csinálni, mert az gátolja a levegő áramlását. A tartókeretbe kívül és belül is nútot kell készíteni a lamellákat és abba kell rögzítve belehelyezni. 
Nekem is Steveson féle mérőházam van, de nem tapasztaltam, hogy lomhább lenne. Ezért is írtam, hogy puhafából kell készíteni, mert a fenyőfa lazább szerkeze miatt nem melegszik fel annyira mint a sűrűbb keményfa.
Nagyon fontos még, hogy a tető alatti és az alsó részeket pontosan úgy készítsd el, mint a rajzon van, mert csak így tud megfelelően szellőzni, illetve védeni a hősugárzás ellen.
#20004
Köszi, találtam erről is ábrát, viszont nem egyértelmű, hogy a külső és belső lamellák felső csúcsa összeér-e vagy nem ? Találtam ilyet is, olyat is. "L" betűst legyártani talán könnyebb, viszont ha nem ér össze, talán jobban szellőzik. Nyilván a rés miatt jobban kell figyelni a belső hosszának kiszerkesztésekor, hogy bent sötét maradjon. Vagy tévedek ? Kicsit tartok attól, hogy a nagytömegű ház lomhább lesz mint a tányéros árnyékoló, ezért lehet hogy a nyitott "L" betűs jobb lesz. Mi az igazi ?
#20003
A lamellákat úgy kell elhelyezni, hogy a napsugár még vizszintes napállás mellet se tudjon besütni a házikóba. Ehhez a belső oldalon lévő lamellák aljának lejjeb kell lennie mint a külsők alja. A lamellák dőlésszöge 45 fok legyen. Az egész házikót puhafából kell elkészíteni.
#20001
Sziasztok ! Szabványos hőmérőház méretekre lenne szükségem. Munkahelyre biztonsági okokból az árnyékoló nem túl szerencsés, ezért a fából készült zárható ház mellett döntöttünk. Előre is köszönöm ! Keresgéltem, itt is, de csak a hasonló kérdések bukkantak fel, az azokra adott válaszok nem :-(( Vagy csak bénázok ...

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-24 14:50:27

Tát - Kertváros (106m tszf)

5.0 °C

13502

RH: 69 | P: 1027.7

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

130918

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.