2024. november 28., csütörtök

Kérdések és válaszok

Adott napon: 
Keresés:
Infó
Régi adósságunknak eleget téve ezentúl sokkal pontosabb, az esetleges félreértéseket kizáró definíciókat olvashattok a Gyakori kérdések menüpontban az Éghajlati napló feltöltésével kapcsolatban, a 25. pont alatt. Kérünk tehát mindenkit, hogy az Éghajlati naplót a definíciók alapos tanulmányozása után töltse fel és egyben megköszönjük munkátokat :)
#16298
Arról ne is beszéljünk, mert télen nem optimális, ha csorog az ember nyála. hideg
#16297
Tiszta Dzsódzsek! Köszi! ;-)

S az õzgerincrõl még nem is beszéltünk. laza
#16296
"Értem, én mi a teknõ és a gerinc. A magas és alacsonynyomású területeket elválasztó "átmeneti" zónák."

Úgy érzem most már kevered. nevet

Felszíni nyomásnál van nyereg és gerinc. Ezekre igaz amit írsz, azaz a különbözõ légnyomású területek közötti átmeneti zónák. Link

A középtroposzférában (500hPa) van teknõ és gerinc. A teknõn "belül" lehet akár több ciklonközpont is, mint ahogyan a gerinchez is tartozhat a felszínen magasnyomású központ. Link

Tehát a nyomási gerinc nem egyenlõ a magassági gerinccel!!!
#16295
Nem egyszerû valóban, ám izgalmas. Ez az animáció,és az általad az alábbiakban felvázolt elméletek nagyban hozzájárultak,hogy közelebb kerüljek/kerüljünk a hidegcseppek lélektanához. laza
Az egyszerû paraszti eszemmel próbálom felfogni:Eláraszt a hideg, majd bezáródik, s "kínjában" (az ilyen-olyan nyomási kontrasztok, s a légrétegek különbözõ hõmérsékletei miatt) örvényleni kezd és kerengve konvektív,kisebb-nagyobb csapadékos eseményekhez vezet az alsóbb légrétegekben,majd szép lassan kipurcan.
#16294
Huhhh...
Ne akarjál egyszerre 600 dolgot megtudni, mert akkor egyre jobban csak összezavarodsz. Link

Amúgy a hidegörvény kialakulása: Link a hideg levegõ utánpótlását elzárja a gerinc v. magasnyomás. Az így beragadt örvénylõ hideg levegõ a hidegörvény. Az örvényesség pedig onnan ered, hogy örvénylik nevet

Nem egyszerû megérteni ezeket a folyamatokat.
#16293
Értem, én mi a teknõ és a gerinc. A magas és alacsonynyomású területeket elválasztó "átmeneti" zónák.
No,de miért alakul ki egy hidegörvény? Mi zajlik 5000 méteren,ami örvényességhez vezet? Lehûlés, gondolom...
#16292
Visszatérek ide! Hagyjuk a számokat, meg a konkrét értékeket!

Link ott az a nagy, zöld lógó kitüremkedés! Az a teknõ. Az a felfelé mutató sárga-piros hegy pedig a gerinc. Az Atlanti-óceán közepén is ott virít egy teknõ.
Hogy honnan ismered meg õket?
A teknõ általában észak-dél kiterjedésû, a gerinc pedig délrõl-észak felé terjed ki. Olyan módon, ahogy a térképen is láthatóak.
Persze elõfordulhat, hogy nem ilyen szabályosak, hanem csúnyábbak, de a lényeg ugyanaz.

Nyáron nem lesznek ilyen szépen elkülöníthetõek: Link itt Grönland-Olaszország tengellyel van egy teknõ. A ruszkiknál meg egy szép nagy gerinc. Ott jó nagy is volt a forróság.

A nyári hidegörvény, ami a tornádós idõt okozta: Link a német-francia határon a középpontjával.
#16291
Ilyen geopotenciál értékeket több magassági szinten is képeznek. A GFS-ben például 925hPa, 850hPa, 700hPa, 500hPa magasságban is elérhetõek. A lényeg az, hogy egy adott nyomási szinten értendõek az értékek, tehát a nyomási szint az konstans.

A számokkal ne törõdjél, mert semmi értelme sincs túlbonyolítani a dolgot. A lényeg az, hogy 500 hPa geopotenciált nézve szépen észre lehet venni a teknõket, gerinceket, örvényeket olyan módszerrel, ahogy azt leírtam. A számokba, színekbe nem érdemes belemenni.
#16290
Tehát magyarán szólva, s leképezve az elméletet a következõ hét idõjárására, elmondhatjuk,hogy a magasabb légrétegekben, kb 5200 méteren egy magassági hidegörvény fog felettünk tartózkodni, amely fizikai változásait figyelembe véve rásegít a talajközeli konvekcióra, és lokálisan akár 5 cm körüli hóréteg is kialakulhat belõle. S kijelenthetjük,hogy a hidegcsepp télen hózáporos, nyáron záporos,zivataros idõt okoz.
#16289
A T és H betû a felszíni nyomáshoz tartozik.
A GPDM értékeket a színek mutatják meg. Az elõzõ hozzászólásomban lévõ ábrákon is azokat figyeld, ne pedig a nyomást.
A te térképeden ott helyezkedik el a hidegörvény, ahol világoskék a szín. A szlovákok, csehek környékén.

Itt a fehér vonalak adják meg a helyét: Link persze a leghidegebb is ott van a magasban.

Amúgy felesleges elmagyarázni, hogy mit takar a GPDM. Annyi elég, hogy minnél alacsonyabb... annál hidegebb, minnél magasabb annál melegebb van a magasban.

Amúgy egy idézet: "A z magasságú hely geopotenciálja f=gz/9,8 gpm, ahol g=9,8 ms-2, ott a m-ben mért magasság és a geopotenciális méter számszerûen megegyezik." azért ez kicsit száraz és nekünk nem is kell tudni, hogy meg tudjuk határozni a teknõket, gerinceket.
#16288
Hú,Gábor, ez nagyon szemléletes volt,köszönöm, azt hiszem, a többiek nevében is!
Még két kérdés:
- A GPDM értékekrõl hol lehet tájékozódni?
- Ezen a GFS térképen a magassági hidegörvényt egyszerûen a "T" betû jelzi? >
Link
#16286
Sziasztok Mit kell tudnunk a magassági hidegörvényekrõl ? Csak kevés fogalmam van róluk, s talán másnak is hasznára szolgál egy pontos definíció.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-28 07:35:09

Szentmártonkáta

2.8 °C

na00

RH: 94 | P: 1022.4

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131548

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.