2025. január 15., szerda

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#17235
laza laza
Egyébként igazad van, nekem is feltûnt!
#17233
Bocsánat ! Ez a hozzászólás a Hosszútávúba való,de egy Floo féle link-re reagálva ide került. szegyenlos
#17230
Nem tudom feltûnt-e,hogy a híradásokba mindig beteszik,ha valahol valami durva történik,hogy a szakemberek,meteorológusok stb. további ilyet várnak.Ha nagy hóvihar van,akkor tartósan folytatódik vagy ismétlõdik (igaz,hogy már hetedhét határon túl van a rendszer),ha árvíz van akkor újabbakat jósolnak,ha hurrikán, akkor sok továbbit, ha hõség akkor még nagyobbat,ha hideg akkor az még idõtlen idõkig fog tartani,ha földrengés,akkor újabb erõs utórengést,ha kitör a vulkán akkor újabb erõs kitörést stb. folytathatnám végtelenségig... nyelvnyujtas
Ma volt a tél 38 napjából az 5. durva hõmérsékleti kilengés (mondjuk amikor a Tközép 48 óra alatt több mint 10 fokot ugrik.Három nagy felugrás és 2 megzuhanás.Mintha itt már nem akarna hónap elmúlni ilyen drasztikus hõingadozások nélkül.Ha 3-4 ilyen nem történik,akkor már megöl mindenkit az unalom,pedig mondjuk a zonális idõszakokban hónapokig is elmaradtak az ilyenek.Ami viszont meglepõ,hogy 2 hete nem volt (Karácsony óta) nagymérvû országos csapadék.Az utóbbi 15-16 hónapban ilyenre talán 3-4-szer,ha volt példa.Vajon kezd lezárulni egy fejezet,vagy visszaállnak a szokásos kiadós csapadékok nagy viharok kíséretében? Csatlakozom azokhoz,akik szerint várható egy kis visszatérés a kevésbé szélsõséges idõjáráshoz,de tartós,unalmas zonalitás vagy hónapokra bennünket megülõ AC ill. szárazság egyáltalán nem fenyeget.
#15391
Az is érdekes, hogy ha abszolut antropogén eredetû a XIX. század végétõl tapasztalható felmelegedés, és ez üvegházhatást okozó gázokra vezethetõ vissza, miért lineáris a hõmérséklet emelkedés , miért nem "négyzetes" szerû. Ne magyarázzák az óceánok melegedésébõl fakadó tehetetlenséggel, mert akkor sem lineáris lenne, hanem egyre fokozottabban emelkedõ, hiszen a kezdeti szakaszban a + hõközlés (üvegházhatás) kevesebb, tehát még inkább jelentkezik ez a tehetetlenség, majd több, ami a képzeletbeli grafikonon mindenképp fokozottabb melegedéssel kell hogy járjon. Remélem érthetõ voltam, tény, hogy az 1800 - as évek végétõl megrajzolt grafikon lineáris, az üvegházhatás gázok pedig robbanásszrerû növekedést mutatnak.

Usrin! 98/ 99 tele, illetve 95/96 . Felejthetetlenek, bárki bármit mond, az utóbbi húsz év nem szégyenkezhet hóban, téli szigorúságban a XX. század legtöbb idõszakához viszonyítva!
#15389
Persze, csak néhány éve, amikor volt a 2006/2007-es tél, akkor azt írták, hogy enyhe telek lesznek a globális felmelegedés következményeképpen.
Most meg, hogy volt két hidegebb tél, most meg hogy egyre hidegebb telek lesznek.
Ha most megint jönne egy rekordenyhe tél, akkor megint várnák, hogy a mediterrán klíma északabbra tolódik.
Amikor száraz évek voltak, akkor szárazodást vártak, most hogy esik éjjel-nappal, most sok csapadékot várnak. Mintha mindig azt gondolnák, hogy az épp aktuális szélsõség fog folytatódni.
Egyszóval meg lehet fogalmazni: jóég sem tudja, mi várható.
A zonalitás erõsen visszaszorult, lassan már 15-20 éve ennek (csak idõnként 1-1 kisebb idõszakra lángol fel, de a pislákoló lángot egy brutál anticiklon gyorsan eloltja), és a zonalitást felváltó meridionalitás erõsödésének következtében azóta szaporodtak meg a szélsõségek, persze csak az azt megelõzõ 30-40 éves idõszakhoz képest.
Arra lennék kíváncsi, hogy az 1950-es évek elõtti, szintén szélsõségesebb idõszakban is ugyanilyen erõs blockingok voltak-e?!
És amennyiben ilyen blokkok vannak Európa idõjárásában, mint ahogy az 1950-es évek elõtti több szélsõség ilyen erõs blockingok miatt volt, aztán jött egy zonalitásos 40 év, most megint egy blockingosabb idõszak, akkor ennek is vége lesz és megint lesz egy zonalitásosabb?
A NAO-indexes grafikonok szerint az elmúlt 15-20 év erõsebb anticiklonos idõszakának most van a legdurvább része, lehet, hogy ezek után gyengülni fog, és ismét egy zonalitásos periódus felé megyünk?
Ez csak hangos gondolkodás, vagy próbálom a gondolataimat megosztani Veletek.
Az átlaghõmérséklet meg a sok hullámvasútból jön ki ezekben a szélsõséges idõszakokban, aztán hogy alacsonyabb-e vagy magasabb, ez talán véletlenszerûen alakul, vagy a sok nyári anticiklonnak köszönhetõen a nyári félév magasabb volta miatt az éves átlag is magasabb lesz tõle.
#15388
A "magam " kedvéért olvasva a Réthly könyvet, azt elemezgettem... Igen barátságos évtizedeket élünk a XVIII., XIX. század egy - egy több évtizedes idõ intervallumához viszonyítva. Ez a tudósok figyelmét aligha kerülhette el, éppen ezért nem értem miért kell belemagyarázni egy - egy idõjárási anomáliába a "globális felmelegedés" teóriájukat. Svadász legújjab infói után már végképp komolytalanná vált számomra a kérdéskör. Addig el tudom fogadni, hogy kell készíteniük több évtizedre szóló klímaprognózist, de jó lenne ha nem vennék azért mégsem olyan komolyan magukat.
#15385
"...a globális felmelegedés ellenére egyre hidegebb telekre számíthatunk Közép-Európában"

Nyilván ezt akarta írni, csak mivel nem érti azt, amirõl ír, így fel sem tûnik neki, hogy kimarad egy fontos szó. De tudod te ezt magadtól is.
#15384
Ebben a részletben éppenséggel (a közhiedelemmel szemben) nincs ellentmondás. Az éves átlagra vonatkozó felmelegedésbe nyugodtan belefér, hogy az év 25%-át kitevõ tél hidegebbé válik. A Föld átlaghõmérsékletének emelkedésébe pedig még inkább belefér, hogy a Föld területének néhány százalékát kitevõ Európa (vagy éppen az 1 százaléknyi Közép-Európa) éppenséggel hûl.

Más kérdés, hogy ha valaki egy relatíve kicsi idõszakra vagy területre a nagy átlagtól eltérõ viselkedést vár, azt nem árt indoklással is ellátni... de ilyesmit az Inforádió honlapján az elkövetkezõ 54972 évben biztosan nem fogunk olvasni.
beteg
#15382
És ahol egyre több hullik, meg még a tél is hideg lesz "Lehetséges az is, hogy a felmelegedés ellenére egyre hidegebb telekre számíthatunk Közép-Európában." , ott akkor hogyan lesz felmelegedés?
#15378
Újabb klíma jóslat:Link

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2025-01-15 16:52:28

Rákóczifalva

0.2 °C

na00

RH: 75 | P: 1027.0

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

134843

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.