2024. november 24., vasárnap

Rövidtávú esélylatolgatások

Adott napon: 
Keresés:
#1298
Nálam bejött az elõrejelzésed és a modelleké is, mert csak egy száraz zivatarra futotta.
#1297
Ahogy elnézem, nagyjából egy 50-80 km-es buktát könyvelhetek el. Ennyivel volt nyugatabbra az eseménysorozat. Adott idõben ennyivel volt nyugatabbra az okklúziós front? Ez sajnos benne van az 1 napos elõrejelzésben.

Visszanéztem a ma reggeli modellfutásokat, hát az alapján valószínûleg már én is toltam volna valamennyit DNy felé, mondjuk egy 10-20 km-t, de annyit biztos nem, mint ami végül realizálódott.

beillesztett kép

#1296
Szerintem az elsõdleges ok az lehetett, hogy a hajnal óta tartó borult idõ, és az akkor kialakuló csendes esõ, majd a délelõtti záporok a labilitásból vettek el sokat. Ráadásul a záporok után sem sütött ki a Nap.
Ugyanakkor a 14:00 körül a Börzsönybe érkezõ zivatar a hegyekben hirtelen megerõsödött, majd délebbre (Verõce, Kismaros fölött lehetett ekkor) beforgott a felhõalapja. (Az egyenes hodográf miatt a feláramlások mind hátul voltak, ezért csak a zivik "feneke" volt látványos nevet , viszont gyorsan vonultak.) Tehát a többi paraméter jól egyezhetett. Egyszóval, nem volt az az elõre olyan vészesen elrontva nevet .
#1295
Én reggel azon lepõdtem meg nagyon, hogy a csapadék kb. 70 km-rel arrébb volt, mint amit az ECMWF várt elõzõ nap. Link Link

Ekkor már sejteni lehetett, hogy az északi narancsnak is bukta lesz.
#1294
Uh GFS meg a Tomi indexet nézte be:
Link
Így ezek tekintetében nem csoda, hogy erre volt a legaktívabb a légkör az országban.
#1293
Ez van.

Az ECMWF-nek sem volt fogalma semmirõl, 15 UTC:
Ma 12Z:Link
Tegnap 12Z:Link
Ez így rendkívül rossz teljesítmények modható.
#1292
Azt rontottam el, hogy nem számoltam a korai labilizálódással. Pedig ezt a GFS is adta és akkor még nem volt ott a divergencia. Gondolkodtam is rajta, hogy az elején még arrafelé is belefér pár zivatar, aztán elvetettem a dolgot. Ez van. nevet
#1291
Három darab zivatar volt, sõt majd nem négy, Aladin ezt most megfogta.
#1290
Hát azért a Dél-Dunántúlon volt bõven esemény.nevet

No de akkor legyünk pozitívak és mondjuk azt, hogy voltak jó meglátásaim. laza
#1289
Hozzánk nagyon is, jól eltaláltad a halálzónátnevet

Sze.: na ez a beszédnevet
#1287
A "holnapra" esedékes, nem mindennapi meteorandi (keleti okklúziós front és nyugati HF találkája) megihletett engem is.

Úgy gondolom, hogy a Dunántúlon az erõs divergencia eléggé meghatározza a nap menetét, és bár délután 850-en már lesz egy normális konvergencia, mégis halálra ítéltem egy nagyobbacska területet. Remélem nem jön be.

ÉK-en már délelõtt várható konvekció, számomra kérdéses, hogy mennyire lesz aktív. Benne van a pakliban, hogy jellemzõen záporok lesznek és csak néhány zivatar. Arrafelé délutánra már nem sok mindent várok, talán a csücsökben, a határ közelében még újraindulhat a mûsor.

A narancssárga területen erõs multicellás zivatarokra számítok, esetleg MKR-re, valamint a zóna ÉK-i részén, ill. a Felvidéken elégséges lehet a szélnyírás szupercellákhoz is, melyek aztán az áramlás és kettéválásból eredõ irányváltozás okán DNy felé mozoghatnának. (Mondjuk a hodográf inkább egyenes, Link azaz bal oldali cella is megmaradna, a helikalitás helyzete alapján gondolom a jobbra fordulók nagyobb esélyét - mindez persze marginálisan, a multicellás konvekció lesz jellemzõ!) Heves eseménynek a 2 cm fölötti jeget tudom elképzelni, valamint nagy mennyiségû csapadékot, helyenként 50+ mm-t is, ami villámáradásokhoz vezethet.

Délelõtt 8-tól éjfélig szól a térkép.

beillesztett kép

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-24 01:25:58

Tát - Kertváros (106m tszf)

0.5 °C

18005

RH: 73 | P: 1028.5

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

130918

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.