2024. november 01., péntek

Csillagászat és űrkutatás

Adott napon: 
Keresés:
#10249
Én optimista lennék ebben a kérdésben.
Még ha 1 km.-es szikla darab is, a földi légkörbe hatolva úgyis felizzik, és felrobban, darabokra hull. Esetleg a becsapódási irány se lesz merõleges, amit a légkör felemészt. Persze lehetnek majd légköri- geothermikus jelenségek, hosszabb idõszakra, de nem jelenthet éghajlat változást. Az év eleji orosz meteor is csak nagy durranással járt a körzetben, és a becsapódás csak egy kacsaúsztató gödröt vájt.
Vagy vegyük a Holdat, ott ugye semmi fékezõ erõ sincs, se víz. Ott is látszik egy nagy kráter,lent délkeletem, ami sávos anyag kidobódást okozott,több millió évvel ezelõtt. És mégis egyben van a Hold.
Vagy nézzük a Föld tömegét, a hegyeket. Mennyi sok 10 - esetleg 50-200 kilométeres láncolatok vannak... csak megfogják,és bekebelezik azt az aszteroidát.
Különben meg; az utóbbi 20-40 évben tömegével jelennek meg ilyen világvége, katasztrofális elmélkedések. És ez csak 20-40 év. Hol vagyunk mi a több ezer éves emberi léttõl?
#10248
Én is az amatõr meteorológus fejével gondolkodva úgy éreztem, hogy, mivel az aszteroida sok objektum gravitációs terén fog áthaladni, melyek pályáját módosítani fogják, itt csak valószínûséget lehet megadni.
Furcsállottam is, hogy ennyire definitív dolgot állít a cikkíró, ráadásul szakemberekre hivatkozva. A csillagászatban annyira nem vagyok otthon, gondoltam, megkérdezem az "illetékes" fórumtársakat.
Az biztos, hogy a bulvár-újságírásnak ez az egyik kedvenc riogató témája, ti. az aszteroida becsapódás. Filmek is készültek, melyek nagyon szemléletessé tették az ilyen katasztrófákat. Persze, hogy az ember, még ha legyint is és sajtókacsának tartja a hírt, kissé ideges lesz tõle.
#10246
a wikipedia szerint most épp õ a legesélyesebb példány Link de ez még addig változhat nevet
#10244
Több kérdésem is lenne a csillagász kollégákhoz. Nem szoktam ugyan bulvárlapot olvasni, de ma este véletlenül a kezembe került a Blikk egy száma, és beleolvasgattam.
Egy rövidke cikk arról szólt, hogy pontosan 866 év múlva vége lesz a világnak (mármint földi világunknak)
Az apokalipszist az 1950 DA elnevezésû aszteroida hozza el. Ez egy nagyjából 1 km átmérõjû égitest, mely óránként 61 ezer kilométeres sebességgel száguld a Föld felé.
A NASA szakemberei állítólag pontosan meg tudták határozni a becsapódás idejét és helyét: 2880 március 16. ,Atlanti-óceán. A cikk szerint a szokottnál lényegesen nagyobb sebességû aszteroida olyan energiájú ütközést fog produkálni, mely teljesen eltörli a földi életet.
Kérdéseim: valóban meg lehet határozni ennyi évre elõre egy ilyen "ûrkarambol" pontos idejét, és az aszteroida-becsapódás helyét? Mennyire kell komolyan vennünk ezt a hírt? Az 1950 DA tényleg alkalmas a földi élet teljes kiirtására?
Van-e jelenleg -ha csak az ötlet szintjén is- valami módszer egy hasonló katasztrófa elhárítására?

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-01 14:25:49

Pusztavám - Május 1 utca (216,3 m)

20.5 °C

na00

RH: 65 | P: 1022.3

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

129885

Hírek, események

Téli időszámítás - Október 27-én óraátállítás

MetNet | 2024-10-25 20:24

pic
Továbbra sincs döntés az óraátállás eltörléséről, így tehát október 27-én hajnali három órakor időmérő eszközeinket egy órával vissza kell állítanunk.