2024. november 25., hétfő

Hó- és zivatarlesen

Adott napon: 
Keresés:
Sat24 animált mûholdkép
Európai radarképek

Kedves fórumozók!
Egy újabb fejlesztés nyomán az alábbi változás állt be a szakmai fórumok használatával kapcsolatban: A "Hó- és zivatarlesen" valamint a "Hosszútávú esélylatolgatások" fórumok használata ezentúl az ú.n. szakmai joghoz van kötve.
Részleteket ld. a Metnet szabályzat I/7. pontjában.

Módosítva: 2009.07.18


#101987
Egyetértek vidámvidám

Tudnám miért volt ez nekem most ilyen nehéz szülés?? vidám
#101986
Szerintem jobban késik a front, és így akár bele is eshet. De érdemes a következõ modellfutásokat nézni! Nem lehet biztosat mondani most még szerintem (sõt lehet bármikor is, egy ilyen helyzetben? kacsint)
#101985
Én úgygondolom, hogy ha este van CIN (ahogy az emagrammon láttuk alacsony szinten) attól még emelt konvekcióból lehet zivatar, hiszen a feláramlás akár 3 km-rõl is indulhat, ahol már önmagába labilisak a feltételek. Szerintem a döntõ az esti futás lesz, ha kb. ígyhagyja a dolgokat akkor az esti/kora éjszakai órákban lehet majd északnyugaton villámaktivitás. nevet
#101983
Igen-igen! Az elsõ mondatod miatt próbáltam érzékeltetni, hogy az off-os írásom hülyeség volt. Utólag leesett, meg azóta már arra is rájöttem, hogy engem a multkori esethez képest Link
lehet a CIN zavart meg: dehát pont a Te általad említett dolog miatt mindegy, hogy van-e CIN, vagy nem? Vagy nem jó gondolom...? szegyenlos
Így viszont igazad lesz, és lehet zivatar este ÉNY-on is! Vagy nem, és akkor biztos, mostani állapotomba már nem tudom merre vagyok arccal, bocsánat!
#101982
Mivel ugye emelt konvekcióról van szó, nem a talaj közelébõl, hanem egy magassági szintrõl (ami lehet 1-2-3 km) indul a feláramlás. Szerintem már ez önmagában egy emelésre utal, amit még az örvényesség-advekció segíthetne, de ez jelen esetben nincs ugye. A legutóbbi GFS futás amit ad nedvesség, labilitás, konvergencivonal ezek létrehozhatják a zivatarokat, persze ha az esti futás nem pakolja ki õket nevet Majd meglátjuk.
#101981
Na, ezt az emmagrammos dolgot tényleg tanulgatnom kell még, mert szépen bele is zavarodtam szegyenlos
Az Off-os részt már végképp nem is kérdeztem komolyan.. vidám kacsint

Ja, egy profi az OMSZ-tõl segíthetne megfejteni az ábrát, úgy korrekt módon. Lécci-lécci-lécci!!! nevet
#101980
Szia! nevet

Örülök, hogy hozzászóltál, mert úgyis pang a fórum. Én is csak amatõr vagyok, és tanulgatom a dolgot. Jó dolgokat írtál le (nincs is abban nagy különbség kettõnk véleménye között). Nekem azzal az emelt konvekcióval van egy kis bajom. Honnan lesz meg az emelt konvekcióhoz megfelelõ emelés?? Lehet nem jó kérdeztem: Hogy megy fel szegény részecske a kb. 780 Hpa-os szintre?
#101979
Szép napot!
Még nemszóltam hozzá metneten ezen a szakmai részhez, most megteszem, ha valami hülyeséget írnék nyugodtan tessenek kijavítani nevet

Én nem írnám le az északnyugati országrészt, hiszen estétõl eléggé labilizálódik a légkör, lifted index -3 körüli, Thompson index 35, 36 C fok. Továbbá az este derekára markáns konvergenciavonal is kirajzolódik, és ezzel együtt az áramlás északnyugatiasra vált, így az Észak-Dunántúlon akár elszórt jelleggel is lehetnek zivatarok. A nedveséggel kezdetben gond lesz, de estétõl már az alsó 0-3 km-es szint kellõen nedves lesz 70% körüli Rh-val. Ami emagrammon belett linkelve, azon valóban látszik, és aggodalomra adhat okott az a meglévõ CIN, de igazából 18 UTC-kor (vagyis 20 órakor) már talajközelébõl egyre kevésbé indulhat a feláramlás, hiszen ekkor már naplemente lesz, így nincs napsugárzás ami táplálná a feláramlásokat, azonban emelt konvekcióként fennmaradhatnak a zivatarok az esti/kora éjszakai órákban.
Az én személyes véleményem ez nevet
#101978
Bocsi a harmadik link helyesen: Link

#101977
Határeset a dolog (sztem nem lesz, ami áttörje a CIN-t, ami viszont jelentõs):
Link
És ezeket végigpörgetve szintén nem nagyon vannak szinkronban a dolgok (elég száraz a légkör alsó része, és még a nedv.konvergencia is "lekésik" a dologról):
Link
Link
Lehetne sokkal jobb! Továbbra is afelé hajlok, hogy nem lesz sok minden. Ha mégis lesz, akkor erõs szél és jelentõsebb jég is lehet benne.
Meglátjuk! nevet
#101976
Lehet, hogy igazad van/lesz, de én azért néhány térkép átnézése után valószínûnek tartom, hogy lesz(nek) zivatar(ok). Kimondottan magas lesz a CAPE, és nem biztos, hogy a Cin olyan nagyon magas lesz. Meg azt sem tudom, hogy mennyi felhõ van jelenleg arra, a mûhöldfelvételek alapján van arra némi felhõzet.
Majd meglátjuk. nevet
#101974
A mai zivataresélyek még nem a fronthoz köthetõek, hanem helyi hatásokhoz. Ezért is nem jeleztem az ábrámon oda nagyon semmit, mert az is éjfélig szól. Ma este viszont jókora CIN-ek vannak ÉNY-on, hiába van nagy labilitás (mondjuk nem vizsgáltam részletesen ezt a dolgot). ÉNY-ra valamikor éjjel a front meghozhatja a záporokat, esetleg zivatarokat, de ÉNY-al nem nagyon foglalkoztam, mert az baj, oda nem jó idõben érkezik a front (ha jól gondolom).
#101972
Holnap Délnyugat erõsen sasoljon! Jó esély van heves zivatarokra, amik egy kis szerencsével szupercellává fejlõdhetnek. Ha nem rontanak a modellfutások a dolgokon, akkor erre a mostani GFS állása szerint jó esély van. Fényképezõgépeket elõ, mert látványos dolgok jöhetnek!!!

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-25 23:03:27

Kõszeg

4.3 °C

RH: 86 | P: 1015.1

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131548

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.