Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#462046 - 2020-01-16 10:58:5laza

Én nem is feltétlenül ilyen dolgokra gondoltam, hiszen tili-toli valóban mindig is volt és lesz. Még azt sem sorolnám ide, hogy a hidegpárnát nem vagy csak a valóságnál jóval visszafogottabban látják, ez is jellemző szokott lenni. Viszont szisztematikus hibákból mintha több lenne az utóbbi időkben a globálmodellekben. Csak, hogy néhány példát említsek, és ezek pont azok, ahol a mezoskála már bejátszik:
- a GFS rendre túl nagy harmatpont-depresszióval számol anticiklon esetén itt a medencében, ezért még derült, szélcsendes időben is irreálisan magas minimumokat vár
- a GEM a medencehatást számolja túl, ezért irreálisan alacsony hőmérsékleteket vár megülepedő hideg légtömeg esetén
- a GFS-nél a városhatás is túl van számítva, ami főként nyáron jelenik meg abban, hogy a nagyobb városok (pl. Budapest, Bécs) környékén a környező területekhez képest több fokkal alacsonyabb harmatpontot mutat (ez különösen "látványos" szokott lenni a CAPE térképen a városoknál megjelenő lyukakban)
- nyáron feltűnő volt, hogy a konvekció időbeli lefolyását sokszor sem a GFS, sem az ECM nem adta jól, a GFS gyakran túl későn (a késő délutáni, esti órákban), az ECM túl korán (a délelőtti órákban) várta a felfutását (és ez kihatott nagy-felbontású regionális modellekre is, amik így szintén pontatlanabbak lettek)