Ha fotózni akarsz, akkor az equatoriális mechanika kell neked, mint amit az imént linkeltél. Dobsonnal sem lehetetlen fotózni csak kellemetlen. nevet
Ám a dolog sokkal összetettebb, mint elsõre gondolnánk. Azt hiszem Akela is említette a légköri turbulenciából adódó problémákat. Mivel nyitott és nagy átmérõjû távcsõrõl van szó, így ez fokozottabban jelentkezik, mint egy kisebb távcsõnél (én ezért nem is vettem pl. 30 cm-es távcsövet, mert kis hazánkban évente 1-2 alkalommal tudnám kihasználni). A másik a hûlés. Mivel nagy légtömeg van a tubusban, így annak idõ kell míg lehûl és hadra fogható lesz a mûszer, nem is beszélve a tükör üveganyagáról (2-3 órát jelent).
A harmadik: mivel elég fényerõs mûszerrõl van szó, így fotózásnál erõsen jelentkezik az ún. kómahiba. Ezt egy kis kütyüvel (kómakorrektor) lehet korrigálni, illetve vizuálisan nem nagyon zavaró.
Visszatérve a mechanika részre: a képen látható mechanika egy alap mechanika. Azt fotózás elõtt pontosan a sarkcsillagra kell állítani és csak úgy követi helyesen a csillagok elmozdulását. Ahhoz, hogy "magától" rá is álljon, ahhoz GOTO mechanika kell.
Látom ezt a 250/1200-es tubus alá kezdésnek EQ5 mechanikát javasolnak, de ez véleményem szerint (pontosabban tuti) nem lesz elég, fõleg fotózáshoz nem.
Szóval a fenti sorokkal nem eltántorítani akarlak, hiszen egy ekkora távcsõ felejthetetlen látványt tud nyújtani az égi objektumokról, de számolni kell a plusz eszközökkel, költségekkel.