ORF: Jah kérem, a "bécsinek" könnyen megy! (Egyébként kösz a helyesbítést) nevet

Gleccserekrõl: biztosan közrejátszik az átlaghõmérséklet némi emelkedése. De a csapadékmennyiség szerepe -legalább elvileg- szintén nem tagadható.
Mi a helyzet Váralja képeivel? Hogy kerülnek fenyõtörzsek a gleccser alá? Biztosan nem az elõzõ interglaciális termékei, hiszen ilyen tenger sok idõ alatt a gleccser rég lehordta volna, és legfeljebb valamelyik moréna-halom alatt találnánk meg, ha megmaradt volna.
Szóval, én nem tagadom, hogy a klímánk jelenleg melegedõ tendenciát mutat, de ezt a helyén kell kezelni. Paleoklimatológiai adatok, és történelmi megfigyelések egyaránt azt mutatják, hogy az éghajlat ingadozik -néha akár elég jelentõsen is. Ez csak most kezd köztudottá válni, hiszen a néhány száz évvel ezelõtt élt ember bizonyára Istentõl adott, változtathatatlan dolognak vélte az éghajlatot(ha ugyan volt ilyen fogalma)
Most viszont úgy "ült bele" a köztudatba az éghajlat változásának lehetõsége, hogy a levegõszennyezés, a szén-dioxid miatt egyirányú felmelegedés van, és az már a közeljövõben drámai éghajlatváltozást fog okozni. Az utca embere nagyjából így tudja.
Holott látni kell, hogy egyrészt "kis klímakorszakok" vannak (lásd a múlt század 40-es éveitõl a 70-es évek végéig tartó enyhe lehûlést), másrészt ami eddig történt, az se idõtartamánál, se méreténél fogva nem érdemli az "éghajlatváltozás" megnevezést.