Egyébként egyszer már jó volna tisztán látni a klímaváltozás, valamint ennek a levegõszennyezéssel való összefüggése kérdésében. Amit -azt hiszem- tényként fogadhatunk el:
1. Az ember fosszilis tüzelõanyagokat éget, és ezzel olyan széndioxidot bocsájt a légkörbe, amely több millió éve ott nem szerepelt, mivel a földkéregben kötött állapotban volt.
2. A széndioxid gáz üvegház hatást vált ki.
3. Az utóbbi 100-150 évben a föld bizonyos tájain a klíma melegedése tapasztalható annyiban, amennyiben az arktikus jég illetve magashegységi gleccserek kisebb kiterjedésûvé váltak.
Ezen tényeket, esetleges összefüggéseiket már többféleképp lehet magyarázni. Eleve kérdés a széndioxid emisszió, illetve az abból kifolyó(nak feltételezett) melegedés mértéke.
A mérésekkel nagyon csínján kell bánni, ezt minden mérnöktanonc tudja. Volt szerencsém néhány szemesztert eltölteni egy elektromûszaki fõiskolán (el nem végeztem), ezért tudom, hogy pl. "egy mérés nem mérés". A mérés bizony külön tudomány: tisztában kell lennünk azzal, hogy voltaképpen mit mérünk, mit mutat a mûszerünk. És tisztában kell lennünk a méréstechnikával, mûszerünk "szeszélyeivel" is. Ha ez így van áramkörök -azaz nem nagyon bonyolult technikai berendezések- esetén, mennyivel inkább érvényes a hatalmas, s összehasonlíthatatlanul több hatótényezõs légkörre?
A másik neuralgikus pont a széndioxid emisszió és a felmelegedés összefüggése. Az ok-okozati kapcsolat ugyan jó okkal feltételezhetõ, azonban nehezen bizonyítható. Hiszen az ember széndioxid termelésén túl más -természetes- tényezõk is vezethetnek a légkör melegedésére, melyek kiszûrése, tekintettel, hogy nem is ismerjük kellõ mélységig õket, szinte lehetetlen.
Nagyon könnyû azt mondani, hogy minden világos és egyszerû: a Föld hõenergia mérlegében az emberi beavatkozás folytán eltolódás állt be, mégpedig a kiadási oldalon. A bevételt eleve konstansnak vesszük, a hõleadás pedig, jobbára a megszaporodott széndioxid hatására, csökkent -innen a felmelegedés.
Ez a mechanizmus olyan egyszerû, könnyen érthetõ, hogy a legalább érettségizett ember biztosan felfogja, mirõl van szó. Azonban, valahányszor azt halljuk: 'ez ilyen egyszerû!' gyanakodnunk kell. Ha egy kicsit is jobban szemügyre vesszük a dolgokat, észre fogjuk venni a kellemetlen komplikációkat okozó részleteket, melyekben nem egy, de ezer ördög lakik ebben az esetben.
Szóval, globális felmelegedés ügyben roppant nagy óvatosság lenne szükséges. Sok kérdés, és kevés sommás kijelentés. Ilyen komplikáltságú, ennyi fehér foltot hordozó témában felelõtlenség a kinyilatkoztatás, az évtizedekre elõre megadott prognózisok még inkább azok.
Még szerencse, hogy az átlagember valószínûleg nem fogja fel, mit jelentene nálunk egy 29-30 fokos középhõmérsékletû nyári hónap. Én komolyan megrémültem ennek végiggondolásakor.
Olyan dolgokkal, melyeknek bekövetkezése korántsem biztos, nem kellene ijesztgetni az embereket.