Délután én is, és nem rég szibéria is utalt rá, hogy most a felbontások nagy csatáját éljük. Tegnap szinte minden 0,5°-os operatív és kontroll futás egyszerre kezdte el adni, és azóta is tartják többé-kevésbé. (A részletes latolgatásom a délutáni hsz-emben van, a lényege az, hogy szerintem is ütközõzóna lehet a legvalószínûbb nálunk, tartósságáról azonban nem mernék nyilatkozni.)
Ugyanakkor azóta a fáklyatagok közül is néhány kezd lemerészkedni az operatívhoz a gfs-ben, egyre több -10 alá, -15 közelébe szálló T850 jelenik meg (jelenleg, ha jól számoltam 5, és késõbb egy 6. a Bp-i fáklyán).
Két dolog lehet:
A nagyobb felbontás miatt pontosabbak az operatívak, aminek a következménye késõbb a többi fáklyatag operatív mögé állása lehet. Sokszor ez csak 2-3 nappal az esemény elõtt történik meg, erre is utaltam délután. Ekkor azt kell figyelni, hogy hogyan tol térben vagy idõben, mennyit enyhít vagy erõsít rajta, ettõl a konkrét idõjárásunk erõsen függeni fog.
A másik, hogy az operatívok kiveszik, visszaáll a modelleken az eddig megszokott kép, és akkor mézesmadzag (=egymás után több ORSC) volt.

Értem én, hogy valószínûségi elõrék, meg a fáklyák nem (nagyon) támogatják, de ahhoz sok különbözõ modell egymás után többször ORSC-nek látszót produkáljon, muszáj volt valami változásnak történnie valahol már most, hiszen anélkül a modellek fejében sem merült volna fel a változtatás. Ez pedig szerintem az, hogy az utóbbi napokban a szibériai anticiklon gyors erõsödése révén viszonylag rövid idõ alatt eljutott az Ural-hg-ig: Link .