Még régebben ígértem Snowhunternek, hogy az OMSZ honlapján lévõ éghajlati idõsorokból megpróbálok tendenciákat számolni hibaszámítással együtt. Ezt elkezdtem már, az elsõ néhány eredmény megvan. Ezek közül talán a következõ lényeges: Budapesten az 1901-2000-es idõszakban az évi középhõmérséklet lineáris trendjének meredeksége +0,009578 ± 0,016553 °C/év. (Ez alapján a negatív trend valószínûsége 28,143% .)

Az eljárás egy lényeges mozzanata, hogy hogyan becsülöm az egyes évek értékeinek hibáját. A reziduális szórást, mint becslést, nem alkalmazhatom, mivel semmilyen fizikai törvény nem írja elõ, hogy lineáris trendnek léteznie kell. A hibát a mérések hibái, és az átlagolás során a hibaterjedés adná, ez azonban nem ismert /hosszas munkával talán kiszámolható lenne/. Ezért minden pont hibáját a megadott érték pontosságára, 0,05°C-ra adtam. 100db adat esetén ez a meredekség abszolút hibájára mindig 0,016553 értéket ad. Ez azt jelenti, hogy a trend adott elõjelének valószínûsége akkor éri el a 95%-ot, ha a meredekség abszolút értéke ennek a háromszorosát eléri, ami majdnem 0,05 °C/év (vagyis 100 év alatt 5°C!!) lenne. Ez ugye a pesszimistább IPCC-szcenáriók közé tartozna, emiatt a regionális klíma-elõrejelzések ellenõrizhetõsége megkérdõjelezhetõ.
(Egyébként pl. a mozgóátlag-görbékhez talán illene hibasávokat is ábrázolni, hisz a "periódusstatisztika" része a "mozgószórás" is.)
Ahogy idõm engedi, igyekszem folytatni a vizsgálatot, a négy város (Bp, Debrecen, Szeged, Szombathely) minél több paraméterére.