Rendben van, ez mind igaz: vannak hidegmagok, Rossby-hullámok, etc. Csakugyan léteznek az idõjárásban a "köznapi" történéseken (hideg és melegfrontok) túlterjeszkedõ diszpoziciók.
De nekem akkor is gyanús, hogy Európában ugyanolyan területi eloszlásban legyen hõanomália januárban-februárban, és júniusban. Véletlenül persze elõállhat ilyesmi, de hogy bármilyen cirkulációs mechanizmus kapcsolatot teremtsen ezek között, nehezemre esik elhinnem.
Május eleje még csak-csak, de május végén, júniusban már teljesen más a hemiszférikus cirkuláció, mint télen.
Egyébként megfigyeltem, mikor a CFS negatív anomáliát mutatott a szezonálisban, akkor is nagyon készségesen mázolt pl. 6 egymást követõ hónapot kékre.
A zonalitás határidejérõl tett kijelentésem miatt szinte rögtön bántani kezdett a lelkiismeret, ilyen sarkosan fogalmazni nem volt szerencsés (bár néha nem árt kissé felrázni a "téli" társaságot letargiájából -tulajdonképp ez volt a szándékom) Azt továbbra is tartom, hogy a "szokvány" makacs zonalitás életideje kb. ennyi. Abban viszont neked van igazad, hogy szélsõségesen anomalózus esetben sokkal hosszabb is lehet (bár akkor sem megszakítás nélküli)