Hát igen, ez is egy szempont. Nyilván sokkal komplikáltabb kérdésrõl van szó, semhogy egy-két tényezõ változásaiból megjósolhassuk a makroszinoptikai váltást. Pusztán a meridionális hõcsere teória alapján például a mérsékelt övi ciklonok kifejlõdése, kimélyülése után változik meridionálisra az áramlási kép. Mint szakértõ, Te hogy látod ennek tükrében a helyzetet?
Az én (sok keserves, zonális tél végigélésén) alapuló véleményem továbbra is az, hogy a mostani zonalitás már csaknem megérett (a makrocirkulációs váltásra). Alacsony légnyomású idõszakok vannak mögöttünk, és egy kiadós, blocking felé hajló epizód. A változás általában északi zonalitás esetén reménytelen belátható idõn belül, mikor nálunk tartósan magas a légnyomás. Most nem egészen errõl van szó: "különbözõ hõmérsékletû és nedvességtartalmú óceáni légtömegek" határozzák meg az idõjárást a következõ napokban (de kár, hogy ez a szép terminus technicus eltûnt a prognózisokból!)
A hetvenes évek második felében gyakran volt ilyen a helyzet az ünnepek táján, és január második dekádjában menetrendszerûen megjött a fordulat.
Az a véleményem, hogy jan. 10.-t nem sokkal éli túl a jelenleg uralkodó makroszinoptikai berendezkedés.
Végezetül mielõbbi teljes gyógyulást kívánok. Nagyon-nagyon kell vigyáznunk magunkra (és másokra) ebben az õrült világban, pillanatra sem feledve, hogy az élet összehasonlíthatatlanul többet ér bármilyen hétköznapi ügynél. nevet