Ok, hogy szezonális modell, meg mit talált el. De gondolj el egy olyat, hogy a CFS naponta van lefuttatva, és ez mind-mind más kimenetet hoz. Kb hónap közepéig jelenik meg az adott hónap futásai napi váltással. Tehát a matematikai számítás alapján egy havi lebontásában ha veszed akkor ez 28-31 futás és számtalan paraméter, valamint számtalan felszállási adatból táplálkozik. Így alakul ki a modell milyensége. pl még két hete januárra jóval hidegebbet várt majd átlagos most már magasabb értéket. De még van kb 20 futása, és még ezen értékek bõven változni fognak.
A szezonális elõrejelzéseknek van egy bizonyos "lélektana", hogy a beválásuk 50-50% se több, se kevesebb. Azonban, ha tendenciaként nézed akkor láthatod, hogy mi hiányzik vagy épp mi van a légkörben egy adott idõjárási helyzet kialakulásához.
Rudolfking képén láthatod, hogy a decemberi egy hetes anomália a Brit-szigetek térségében pozítiv volt, mégis a CFS átlag, avagy átlag alatti hõmérsékletet jelzett elõre, és nem csak ez az egy hét volt ott pozítiv hanem az egész hónap. Így a CFS nem számolt olyan jól, miszerint a ciklonaktivitás nem hozott kellõ hideget a térségre. Nálunk a pozítiv anomáliát könnyebb megfogni mert az indexek pozitívban voltak, így az azori anticiklon erõs maradt és hozzá egy kis ciklonaktivitás és máris kész a recept a medencére. Ha az egyik makrocirkulációs helyzet nem elég kiterjedt vagy épp felettünk van a központja, lásd november akkor a modell bukott, mint novemberben. Ezeket így tessék figyelni, én szeretem õket mert lehet belõlük tanulni, sokan nem bírják és legyintenek rá, viszont kétség kívül a modell megbízhatóságáért nem tenném tûzbe a kezem:-)