Pár szóban: a korábban már megtalált egykori vízfolyás-nyomok mellett a több évi mérés / fotózás bizonyítékkal szolgált arra, hogy a marsi déli félteke közepes szélességein lévõ becsapdási kréterekben, azok egyenlítõ felé nézõ meredek lejtõin aktív vízfolyások vannak, amelyek évszakos rendszerességgel megjelennek. Ezek a területek alkalmasak arra a marsi klíma okán, hogy télen felhalmozzanak némi csapadékot (elsõsorban zúzmaraszerûségre kell gondolni), majd tavasztól nyár végéig a talajból apránként kis folyások eredjenek, amelyek folyékony, sós vizet tartalmaznak. A kis vízfolyások végénél felhamozódó lerakódások is vannak, amik szintén a víz folyékony voltával függenek össze. Ez részeiben eddig is ismert volt, különösebb összefoglalás nélkül már csöpögtettek apró hírmorzsákat róla.
A lényeg, hogy ezeken a közepes szélességi területeken a hõmérséklet nyáron +20 fok is lehet, s bár a víz erõsen sós, ez a régió lehet az, ahol, ha van, akkor találni lehet majd életnyomokat. Az erre irányuló további vizsgálatokat úgy igyekeznek alakítani, hogy ebbõl a régióból különféle spektrométeres vizshgálatokkal megpróbáljanak kimutatni olyan gázokat, amelyek utalhatnak valamiféle metabolizmusra (pl. metán).
Természetesen ez a dolog nem jelenti azt, hogy van is élet a Marson, de a lehetõsége, hogy esetleg találnak majd, megvan már. A folyékony víz jelenléte (még ha nagyon sós is a víz) a jelen ismereteink alapján elengedhetetlen ehhez, s a földi extremofil bacikhoz hasonló lények itt is kihasználhatják az extra sós víz adta lehetõségeket.
A hír írott anyaga: Link