A zonalitás visszaállásának, a 2006/07-es tél megismétlõdésének témájához: egészen máshogy látom a helyzetet, senkit se vezessen félre a modellek ingadozásából származó látszat! (Tegnapelõtt még kontinentális hideg beáramlást, igazi zimankót mutatott az ECMWF a karácsonyt közvetlen megelõzõ napokra.
Megkísérlem tárgyilagosan leírni a mostani helyzetet, megkeresni a biztos fogódzókat. Az elsõ és legfeltûnõbb, hogy milyen óriási dinamizmust nyert hirtelen a légkör. Azaz nem is annyira hirtelen, hiszen jó néhány napja 1020 hpa alatt van a légnyomás, éles ellentétben a megelõzõ idõszakok 1030 hepáival. A tegnap esti 988 hpa a gyenge zivatarral társult sok-sok esõvel pedig igazán beszédes.
Vegyük észre, hogy itt egy hosszú távú, nagy "tehetetlenséggel" rendelkezõ folyamat, makrocirkulációs átrendezõdés zajlik, mégpedig igencsak rapidan. Ennek elsõ lépése a teknõsödés, a ciklonmagok közelünkbe helyezõdése. Hogy ez a folyamat hamarosan visszatérjen a kezdõ állapothoz (közép-európai AC és északi zonalitás) az gyakorlatilag lehetetlen.
E változékony, dinamikus idõszak nyugvó(vég) pontja törvényszerûen hideg, magasnyomású periódus lesz. Persze közben történnek (átmeneti) visszalépések a zonalitás irányába, feltehetõleg ilyet mutat most a modell -összességében azonban nem ez lesz a jellemzõ.
Ha már analógiákat keresünk, nekem inkább az 1986/87-es "álomtél" kezdete jut eszembe a hosszan tartó késõ õszi csendes, párás idõvel, melyre éles kontrasztként jött a több középpontú ciklonrendszer a hatalmas légnyomás eséssel, sok csapadékkal dec. 18.-án.
Lehet, csacsiságnak bizonyul majd ez a kijelentésem, de semmivel sem nagyobbnak, mint 2006/2007 emlegetése. Azon a télen a magas nyomású zonalitás végsõ soron január közepéig tartott, utána jöttek csak viharciklonok. De még Cirill sem okozott nálunk megközelítõleg sem akkora légnyomás zuhanást, mint amilyen tegnap délután volt. Egyébként dinamika nélküli, magasnyomású volt 2006 vége.
Összefoglalva: a nagy dinamizmus miatt a kifejezetten anticiklonális, magasnyomású szcenáriók buktak. Véleményem szerint hosszabb (legalább 10 nap, két hét) változékony idõjárású periódusra készülhetünk. Lesznek csendesebb napok is, azonban tartós nyugodt idõ eléggé valószínûtlen. Az egyértelmû, huzamos zonalitás úgyszintén. Kilátásaink a következõ 3-4 hétre véleményem szerint egyáltalán nem rosszak -látni fogunk havat is, jeget is. hideg havazas