Szalaj, ameddig a metnethez csatlakozó egyesület neve AMET, addig van helye az amatõröknek is, ehhez mérten pedig a hsz elég "szakis" volt.

Szerintem van benne igazság, csak más oldalról közelíteném meg. Nyár elején is azt látjuk, hogy a légkör folyamatosan cirkulál, így gyakran a nyár elején változékony az idõ, majd nyár derekán elsimul, ha viszont korán jutnak érvényre anticiklonáris meleg légtömegek, mint idén, a hidegmag északon koncentrálódiik még a sarkkörön akkor pozitív energiamérleg mellett is. így nyár derekán hûvösebb váûltozékonyabb idõjárást okoz egy leszakadása. ennek következméénye lehetett az is, hogy a 2. nyár idén csaknem szeptemberre köszötött be, mert addira az állandó cirkuláció miatt annyira legyengült a hidegmag (a jég kiterjedése is rekordminimum felé közelített addigra).

Tél felé közeledve is, ha folyton átkeveredik a sarkvidék és nem jut nyugalomba, nem tud a hideg akkora erõvel ránk szakadni, hogy tartósabb lehülést okozzon nálunk. Idén õsszel is ilyen hidegöblítések voltak már szeptember 20-tóla csak mi a Kárpát medencében fennálló blocking helyzet miatt ebbõl semmit nem észleltünk, magyarán bérletet vettünk a nyárra, ami csak október 7. én járt le :-) Már szept. 20 a környékén hóba fulladt az Alpok, majd ez október elején megismétlõdött közvetlen azután, amikor nálunk a legerõsebb elõoldalak és késõnyárias idõ volt. az is figyelemre méltó volt, hogy a blocking határán kialakuló zóna a meleg levegõt mindig messze felvitte Skandináviába, sarkkörön túlra, ami alapvetõen jellemezte az idei év második felét, így aztán nehezen tud a hideg koncentrálódni

Ezért aztán idén októberben a hidegmag súlya az amerikai kontinens fölött tudott kialakulni, ami néhány durva hidegöblítést adott is Kanadának az elmúlt idõszakban, és kemény havazást a Nagy tavak környékére is.

Mostanra pedig meglátásom szerint már ez is elpocsékolódott, vagy legalábbis kiegyenlítõdött a sarkvidék többi részével (Egy kisebb részét õrzi csak Grönland szárazföldje)

Annyi biztos, hogy most hetekbe kerül hogy újra feltöltõdjön.

De egy pozitívum az, hogy mivel meglátásom szerint a hidegmag önmagát gerjeszti, avagy ahol koncentrálódik egyszer, onnan nehezen mozdul ki; elõbb-utóbb át kellett keverednie jól a délebbi szélességek felé.
Így jutottunk a jelenlegi diffúz képhez, ami alapján legalább mostantól az esélyünk meg lesz, hogy a hidegmag közelebb, számunkra kedvezõbb pozícióban regenerálódjon, ami esélyt ad, még ha nem is most, de hetek múlva az igazi tél beköszöntére. Ez azonban most még nem több, mint csak egy esély.