"
Nem hiszem, hogy létezne olyan numerikus modell vagy bármilyen számításmód, mellyel számszerû adatokat lehetne kapni az éghajlatról ilyen idõtávlatban. Ez a számadat nyilván nem egzakt módszerek eredménye, de akkor honnan vették, hogy állíthatnak ilyesmit?
"

De, vannak klímamodellek. Ezek jóval durvább, néhány száz kilométeres rácsfelbontású, és ezáltal nagy idõlépcsõjû modellek. Ugyanazt az egyenletrendszert oldják meg, a nagyskálájú idõjárási globálmodellekhez képest sokan nem is nagyon különbözõ elhanyagolásokkal. Sokuknak ugyanúgy van ensemble futásuk is.
A klimatológiai átlagoknak elvileg a futások idõsorából vett klimatológiai átlagokkal kellene megegyezni. Emiatt szükségtelen a nagy idõbeli felbontás. Az az elmélet, hogy ha a modell fizikailag lehetséges idõjárást számol, akkor a klímaátlagnak úgyis közel lesz a valósághoz (a konkrét idõjárás nem érdekel). Az ens-átlag elvileg még ehhez képest is tovább közeledik a majdani valósághoz. A felbontás egyébként csak annyira durva, hogy egy 100 évre elõre futtatás néhány hónap alatt lefut a nagy klímakutató központokban.
Ezek jól hangzanak, de valamiért nem teljesen mûködik a rendszer.