Áthelyezve innen: Hosszútávú esélylatolgatások (#67007 - 2011-05-24 12:49:37)

A jégkorszak glaciális szakaszainak kialakulása öngerjesztõ folyamat eredménye. Az alapját csillagászati folyamatok adják: a földtengely precessziója és a földpálya módosulásai. A precesszió folytán a tengely hol nagyobb, hol kisebb szöget zár be a keringés síkjával. Az elliptikus földpálya pedig egyszer elnyújtottabb, másszor meg közelebb áll a körhöz. Mikor a földtengely kisebb hajlásszögû, télen a hemiszféra jobban elfordul a naptól, erõsebben lehûl. Az elnyújtottabb pálya azt eredményezi, hogy a föld naptól való távolsága megnõ, csökken a felületegységre jutó sugárzó energia, s ez télen szintén a lehûlést segíti.
Az ezt követõ történések kulcsa az albedó. Az eljegesedés alapfeltétele és közvetlen oka, hogy a TÉLEN LEESETT HÓMENNYISÉG NYÁRON NEM OLVAD EL MARADÉKTALANUL. Így évrõl-évre több hó halmozódik fel, melybõl firn, majd jég képzõdik. A fehér, fényvisszaverõ terület növekedése növeli az albedót, a földgolyó fényvisszaverõ képességét. Így az elnyelt energia is csökken, és kész a circulus vitiosus, az öngerjesztõ folyamat.
Ellenkezõ elõjelû csillagászati történések esetén a folyamat visszafelé pörög, interglaciális idõszak kezdõdik. A glaciálisok és interglaciálsok periodikus váltakozása paralell a precesszióval és a pályamódosulásokkal, és elvileg prognosztizálható.
A másik kérdés, miért nem voltak eljegesedések a régebbi földtörténeti korszakokban. Az õsatmoszféra nagyrészt szén-dioxidból állt, erõs volt az üvegház-hatás, magas a hõmérséklet.
A szén dioxid nagy részét aztán az élõvilág kivonta az atmoszférából, de ez nyilván hosszantartó folyamat eredménye volt. Szerintem a széndioxid tartalom lassú csökkenése éppen az elsõ glaciálisra ért el olyan fokot, hogy a fenti öngerjesztõ folyamat elindulhatott. Az ember jelenleg épp "azon igyekszik", hogy a kötött széndioxidot újra felszabadítsa, s a légkörbe eregesse. Szerencsére ennek csak kis részét tartalmazzák a fosszilis tüzelõanyagok, túlnyomó részük az üledékes kõzetek karbonátjaiban van fogva tartva.