Tanulságosak ezek az adatok,de sokan kifejtették már,hogy 100 vagy 200 éve egészen másként mértek.Nem volt Hellmann csapadékmérõ (Antibulvár kifejtette,hogy erõs fölémérések voltak) és a S. féle hõmérõház sem létezett,másként mértek,mint a mai szabványok.Sokak szerint ma rossz helyeken mérünk,de vajon évszázadokkal ezelõtt tökéletes mûszerekkel tökéletes helyszínek léteztek csak ? Meg ott van a hõszennyezés :azért nõ a T,mert az ember szennyezi hõvel a környezetét: ez a globális felmelegedés emberi tényezõjének elismerése.Én pl. Budapest adataiban semmiféle hõszennyezést nem látok.Ha visszapörgetjük az anomália térképeinket hónapról hónapra Budapesten semmiféle hõsziget nem látszik,relatíve Pest megye inkább a hideg felé lóg ki.Hõtöbblet csak a sûrûn lakott,beépített belvárosokban fordul elõ.
Számomra mindig is tapasztalati tény volt,hogy az utóbbi 40 évbõl az utóbbi 20 egyre enyhébb ill. melegebb.Csak meg kell nézni a Top10-et:mennyi a meleg nyár és enyhe tél ebbõl a két évtizedbõl.És mennyi a leghidegebb nyár és leghidegebb tél(semmi) ?Persze 30 éves átlagban még nem rajzolódnak ki az utóbbi meleg nyarak,de emlékszem az óceáni nyarakra korábbról.Most sokkal szélsõségesebbek,zivatarosabbak és jégesõsebbek(tornádósabbak)a nyaraink.A teleken is nagyobbak a hõkontrasztok a hirtelen havazások,erõs hóviharok és gyors olvadások is.Elismerem,hogy lehetett ilyen idõjárás 50 vagy 150 éve is mint mostanság,de az éghajlati átlagokból és a szélsõségeket felsoroló histografikus leírásokból nem derül ki: gyakoribbak-e vagy sem a mostani szélsõségek.Voltak minden évszázadban sokaságával,de nem mindegy,hogy kéthavonta vagy évente fordul elõ egy esemény egy térségben.Valójában - már sokszor leírtam: nem az éghajlati átlagok lassú változása,jégborítás,tengerszint emelkedés trendjei jelentenek kihívást az emberiségnek,hanem a szélsõséges idõjárási folyamatok.Nem attól megy a polgár sem a falnak,ha évente 1000 Ft-al kevesebbet keres,hanem ha kirúgják az állásából és 200.000 havi keresetébõl 0 lesz vagy 50.000 segély.
Mindez persze csak ránk ill. Európára vonatkozik,de a Föld felületének csak töredéke ez.Fogalmunk sincs már földrészek folyamatairól,a tengerek idõjárásváltozásairól (tudja valaki hány bója méri a felszín 71 %-ának idõjárási elemeit és mennyi a szárazföldekét?).Földi átlagok és trendek tekintetében azt mondanak nekünk ,amit akarnak és úgy manipulálják a közvéleményt ahogyan akarják.Minden szekértábor hozza a maga kis trendjeit és elemzéseit,mi meg csak nézünk mint a moziban... zavarban szomoru