Gergő, Szabolcs, én is több jó előjelet látok. Talán december utolsó dekádja lehet érdekesebb újra, a jövő heti enyhülés után. Először érkezik az AC peremen is hidegebb levegő. Majd az anticiklon/gerinc az óceánra húzódva próbálkozhat észak felé is kiterjedni. Erre most szép példa kezd lenni a GFS OP, de abban az időszakban ENS támogatás is látszik.

beillesztett kép

beillesztett kép

beillesztett kép



Az utolsó kép már nagyon űrtáv, az Újévvel záródó hetet mutatja. Itt egy buktató is látszik, ha a blokk meg is tud erősödni valóban, könnyen teknő előoldalon is találhatjuk magunkat végül. De egyelőre ez nem így tűnik a ma készült előrében, miközben két irányból is táplálkozna az atlanti gerinc:

beillesztett kép


Ezeket persze merész még készpénznek venni, de ami támogathatja a blokkhajlamot statisztikai-távkapcsolati alapon, az a Nyugat-Csendes-óceánon áthaladó trópusi hullám (egyszerűsítve egy nyugati szél anomália sárgával jelölve), ez sok napja látszik. Általában az áthaladása után 5-15 nappal statisztikailag több az AC a megfelelő helyeken. Ez egyébként a poláris örvényt is tudja gyengíteni távkapcsolatok által.

beillesztett kép


Plusz a GFS-ben az örvény minden szinten nyugat felé hátrálna, ez tolná maga mögött az óceán felé a gerincek újabb hullámait:

beillesztett kép

beillesztett kép




Az örvény egyelőre kissé gyengébb maradhat, a szibériai AC és a Távol-Keleti alacsony geopotenciálok mentén és a korábban említett gerinc mentén tudnak zavaró hullámok feljutni. Ezáltal a Karácsony körüli időszakkal, ha nem is járunk jól, eldöntheti részben a tél további részét is a poláris örvényt tekintve. Január elejére már markáns gyengülés is jöhet, SSW esélyekkel.

beillesztett kép



Talán ez magyarázza azt is, hogy január-februárra grönlandi-óceáni magas geopotenciálok tűnnek fel az évszakos ECM-ben. Link

Az egész túl szép, hogy igaz legyen, valahol biztos bukni fog, az is lehet, hogy a nagyobb része... vidám