Vicc!
"A számítások alapján a leghidegebb tartományok szinte teljesen eltûnnek majd: soha nem lesz mínusz 15 foknál hidegebb."
Ezzel a mondattal az egész cikk komolytalanná válik.

Bár a HVG-ben a fügeültetvényrõl írt cikkben azt nyilatkozzák a szakemberek kivirõl, hogy nem lehet termeszteni ("Önmagában nem rossz ötlet a fügetermesztés, bár azzal számolni kell, hogy az idõjárási szélsõségek kockázata jelentõsen megnõtt az utóbbi években - mondták a HVG-nek a gödöllõi Szent István Egyetem trópusi és szubtrópusi mezõgazdasági tanszékén. Az egyetemi szakértõk szerint inkább azzal lehet a baj, hogy amennyiben sikeresen áttelel és be is érik a gyümölcs, leszedése után két nap alatt szétfolyik és piacképtelen lesz. A feldolgozásban lehet a nagyobb perspektíva - vélték a tanszéken. A bemutatókertben tervezett kivitermelést már sokkal kockázatosabbnak tartják a szakértõk, amihez Lux Róbert, a Magyar Zöldség -Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács alelnöke azt is hozzáteszi, hogy a kivi a magas hõigényen kívül rendkívül sok vizet kíván, ami az eredményes termesztést Magyarországon szinte lehetetlenné teszi. Ráadásul mire beérne, az import olyan áron érkezik be, amivel nem lehet versenyezni."), közben itt Becsehely-Letenye-Lenti térségében, és másfelé az országban is évi 50-100 kilót teremnek a kivik (akár öntözés nélkül is), szóval ezek után ezekbe a cikkekbe is kerülhetnek mindenféle hülyeségek.
-15 fok akkor is lehet, ha 5 fokkal magasabb az éves átlaghõmérséklet.

Ezek a klímamodellek fogalmam sincs, hogy hogyan mûködnek, de kiindulva az eddig munkájukból és a tudósok elõrejelzéseibõl, szerintem gõzük sincs semmirõl.
A tapasztalatok szerint az 1950-es évektõl a 90-es évek elejéig inkább zonális jellegû idõjárás volt, kiegyenlítettebb, kevésbé szélsõséges, majd a 90-es évek elejétõl-közepétõl meridionálisabb, szélsõségesebb.
Hogy mitõl vagy miért azt sem tudjuk, hogy meddig azt sem, tehát ha fogja magát, és 2014-ben visszaváltozik zonálisra, akkor bukott az egész elõrejelzés.
Most kezdik komolyan észrevenni, hogy szélsõségesebb lett az idõjárás a megelõzõ idõszakhoz képest (persze voltak régebben is szélsõségek, csak epizódjelleggel, most pedig a gyakoriságuk nõtt), pedig ez már lassan 15 éve megy.
Amikor melegebb évek jöttek, azt hitték melegebb lesz és száraz, közben az elmúlt 10 évben a téli extrém lehûlések száma megnõtt.
Erre most azt írják, hogy csökkenni fog: "Kevesebb extrém fagy"
Az elmúlt 10 év melegebb volt, mint az 1961-1990 közötti 30 év átlaga, de a teleken gyakoribb volt a -20-25 fokos hõmérséklet.
Igaz, nem voltak akkora telek, mint az 1950-1990 közötti idõszakban, de sûrûbben voltak elég hidegek.
Meg közben voltak nagyon enyhék is.
2 éve vagy 3 éve január 1 és május vége között errefelé esett az 5 hónap alatt 100 mm, ez most az idén egy hét alatt, vagy 2-3 nap leesik, sõt, akár néhány nap alatt a többszöröse is.
Ezek után mi a fészkes fenét lehet itt elõrejelezni.
2000-ben abszolút csapadékminimum rekord, 2010-ben abszolút csapadékmaximum rekord dõlt illetve dõlhet meg.
2007-ben abszolút(?) melegrekord dõlt meg, az idei télen az elõrejelzések alapján nem zárom ki, hogy összejöhet egy abszolút hidegrekord.
Mi ebben a szabályosság és mi ebben az elõrejelezhetõ?
Akármi, akármikor és akármennyi lehet.