Az általad leírtakkal egyetértve, attól függetlenül ki kell hangsúlyoznom, hogy a bárikus felállás a döntő. Igaz, ugyanaz a blokkhelyzet lehúzhat ránk hidegebb és kevésbé hideg légtömegeket, mégis, a várható időjárás jellegét a légnyomás-eloszlás döntően meghatározza, és egy szimpla hőfáklyánál sokkal többet ér. Szerencsére mostanában elég masszív blokkhelyzetek néznek ki, és ránk nézve kedvező  pozicióban. Hogy aztán a hőmérsékleti op. fickándozik (esetleg az ens is mozdul valamennyit ide-oda) futásról-futásra, az természetes, és sokat nem kell törődni vele.
Egyébként elég stabilan adják a modellek a soron következő hidegebb etapban a -5 fok körüli, ill. a -5 és -10 fok közötti T850 tartományt, ami szárazföldi hideglevegő esetén csakugyan nem egy rossz hőmérséklet.
Sok futást végigpörgetve az ember szinte a bőrén érzi az erős blokkhajlamot. Az anticiklonok "szeretnek" mostanában magas szélességeken tartózkodni, míg a déli magasnyomás szinte sehol sincs. Azért a télfan-ok még ne bízzák el magukat. A dec. eleji, közepi időszak, ha nem is feltétlen blokkos, tomboló zonalitást nem szokott hozni. Ez utóbbi nagyon sokszor a napforduló környékén kezd kialakulni, és utána hosszú hetekig is eltarthat. December közepe és vége között gyakran ég és föld a különbség szinoptikai jelleg tekintetében, a hó vége összehasonlíthatatlanul nagyobb zonális jelleggel bír, mint az eleje/közepe. Persze korántsem biztos, hogy idén is ez lesz a menetrend, hisz az időjárásban számtalan variáció lehet. Viszont ezt a szingularitást (karácsonyi hóolvadás) nem hagyhatja figyelmen kívül az ember, mikor az ünnepekre tippelget.
Még egy dolog, bár ezt inkább csak érdekes "agyrémként" említem. Már a második esetét tapasztalom mostanában a hideg dk-i szélnek. A kelet felé hátráló hideg AC nyugati peremén, voltaképp már C előoldali helyzetben talajközelben még igencsak fagyos szelek tudnak fújni délkeletről.
De nem minden esetben: voltak évek, mikor ilyen szituációban egyből megadta magát a hideg, már a dk-i szél is enyhe volt. Máskor meg csaknem a következő lehűlési etapig is kitartott a hideg délkeleti áramlás. Mostanság úgy látszik, jól "védekezik" a szárazföldi hideg, hosszú utóvéd-harcot tud folytatni. Hogy ennek van-e bármilyen prognosztikus értéke? Erre azért nem fogadnék.