Így igaz, régen volt már igazi dinamikus, é-ény-i hosszúpálya. Egy brit-izlandi blokk AC azért jó, mert van hova mozduljon kelet felé úgy, hogy nálunk még mindig északias marad az áramlás. A skandi blokk anticiklonoknak tényleg megvan az az erősségük, hogy egyből lábas hideget indítanak felénk, viszont már kis keleti áthelyeződésre is hátoldalra kerülünk. Ott pedig a déliesre forduló áramlás fenyeget! (A csúszópályás verzió ritka)
Az ilyen, túl keleten felálló blokk AC által támasztott (medi)ciklonok is túlságosan keleten vannak, ezért hozzánk gyakran csak csontszáraz, magasnyomású ("oldalzsebes") hidegbeáramlást hoznak.
Az atlanti blokk kezdetben a lábas hidegnél kisebb értékű maritim hidegöblítést jelent, ellenben a blokkoló AC keletre helyeződésével az érkező hideglevegő mind lábasabb jellegűvé válik. Közben pedig a közelünkben pöröghetnek ki a megtámasztott ciklonok: sok csapadék lehet, a végén egyre inkább hó formájában.
Igaz, atlanti blokknál nem istenbizony, hogy végigfut a ciklus, és az AC teljesen lefűzi a kontinensre az ény-i alacsony nyomásokat. Előfordulhat, hogy a folyamat visszafelé megy, a brit-izland-grönlandi AC hidat áttörik a nyugat-atlanti ciklonok. A blokk félblokká, félzónává alakul.
Egyelőre drukkoljunk annak, hogy az atlanti blokk tényleg feláll, valamint tartós, teljes blokkoláshoz vezet. Ebben az esetben elég jó decemberünk lehet.