Alapjaiban leírtad, amit én is gondolok. Nyugati áramlás néz ki a hónap első napjaitól, de a modellösszkép szerint ez az áramlás hajlamos lesz a belengésre. Ezzel kapcsolatban elérik térségünket az alacsony nyomások, frontok és a csapadék. Azaz nem az a fajta betonstabil északi zonalitás néz ki egyelőre, amit a télrajongó úgy utál. Ez a "jófajta" nyugati áramlás képe, amely bármikor északnyugatira, északira fordulhat.
Viszont gyors marad az áthelyeződés, a ciklonok és köztes anticiklonok egymást követik, egyértelmű blokkhelyzet egyelőre nem látszik.
Ez persze megérhet akár dec. közepére is, de a folyamatok sajnos a másik irányba ugyanígy mehetnek: a félzóna/félblokk tipikus zonalitásba válthat vissza. Blokkosodás esetén pedig előoldalra is juthatunk, bár ennek -azaz nyugat-európai teknősödésnek- egyelőre semmi jelét se adják a modellek (egy tegnapi eltévedt GEM futás kivételével)  Igazi tél egyelőre még nem jelent meg a modellek térképein, de megjelenése megítélésem szerint ezúttal  belátható időn belül sem reménytelen. Érdemes figyelgetni, merre fordulnak a dolgok.
Indexek: fontos plusz adalékot jelentenek, de a "király" a modellösszkép, ami az egymást követő op. térképekből adódik össze. Ez dönt, nem az indexekből (esetleg) kiagyalható alapfelállás. Ha e kettő ellentétben van egymással, nyilván ez utóbbi veendő figyelembe. Most is jobbára pozitiv NAO mellett maritim hideglöttyök látszanak. Egyébként az AO görbére érdemes néha rápislantani. Az észak-atlanti blokkhajlamot úgyis feltétlen észreveszi az előrejelzési térképeken az, aki "erre van kihegyezve", hiszen azok épp az euro-atlanti térséget mutatják. A félteke léptékű AO viszont rejtve maradhat.