Többször felmerült, méghozzá a GFS  űrtávban hébe-hóba feltűnő makroképei alapján, egy északnyugati irányítású, félblokkos helyzet lehetősége a mostani hosszadalmas, előoldali szituáció után. Meg kell mondjam, az utóbbi napok modellösszképe alapján belátható időn belül nem látom ennek valószínűségét. Az ilyen felálláshoz elég stabil azori-brit-észak-atlanti AC kellene, ennek pedig híre-pora sincs. Kialakulásához teljes makrováltás szükségeltetne, amit egyelőre, modellek alapján, nincs okunk feltételezni.
Cseppnyivel több valószerűséget adok egy, a jelenlegi északkelet-európai anticiklontól északnyugatra újonnan létrejövő, megerősödő anticiklon központnak. Valahol a skandináv térségben képzelhetjük el ezt, ami már lehetővé tenne a számunkra egy "oldalzsebes" száraz hidegöblítést. Megvalósulás esetén folytatódna a napos, csapadékszegény idő, de átmenti északias áramlással, hőmérsékletileg már "egy-két emelettel lejjebb"
Megjönnének az első harapósabb fagyok.
A modellekből kiolvasható tendencia alapján további lehetőségként a keleti anticiklon délre szorulása is simán elképzelhető. Ezzel párhuzamosan az atlanti ciklonok kissé beljebb jöhetnek Észak, Északkelet-Európába, a kontinens közepét érintő légpályájuk déliből nyugatiasba fordulhatna. Így északi zóna állna elő a hónap közepétől, nálunk immár igazi csendes, ködös idővel.
Nos, szerintem ez a 3 "versenyző" indul" az időjárás jövőbeli irányítójának címéért. Középtávon valószínűleg eldől, melyik lesz a nyerő.