Persze, a melegítéstõl.
De reggel az elsõ napsugaraknak óriási mennyiségû vizet, harmatot, vízpárát kell elpárologtatniuk, ami hõelvonással jár.
Az is elképzelhetõ, hogy nem csak amiatt hûl tovább egy völgy hõmérséklete hajnalban akár napfelkelte környékén is, mert késõbb süt be a nap a völgybe a körülötte lévõ dombok kitakarása miatt, hanem mivel körben és felette már melegít a nap, és bent a völgyben lévõ hidegebb levegõ nedvességét a meleg elszippantja, felemészti.
Mint az ember is izzad, hogy a melegtõl elkezdjen párologni az izzadság, ezáltal hûtse a bõrünket a párolgással járó hõvesztés.
Amikor a völgyben még nincs érdemi hõközlés, de a besugárzott felszíneken már párolgás van, ekkor valószínû, hogy a hõelvonás oldalára billen a mérleg egy rövid idõre.


Joe!
De, beáll a köd, viszont ahogy már korábban beszéltünk róla, az, hogy valahol este már elõbb beáll a köd, nem jelenti feltétlenül azt, hogy nem megy lejjebb, mint egy olyan helyen, ahol késõbb áll be a köd.
Emlékszem, egyszer ide mellénk a borsfai völgybe vittem le a mérõm, amikor kitettem, már majdnem teljesen sötét volt, de köd kezdett megjelenni a völgyben.
Aztán visszamentem késõbb az éjszaka elsõ felében, és köd volt ott a völgyben.
Amikor napfelkeltekor mentem leolvasni, nyoma sem volt ködnek, és két fokkal hidegebbet mértem, mint a kanizsai állomás.
Vagy még egy oka lehet, hogy Nyírlugoson már éjjel 2-3 után, ahogy Te írtad, nem hûl tovább: hát az, hogy onnan még valahova belefolyik a hideg, tehát nem az az alja.
Mint Bátaapátiban is van még néhánytíz méter esése a völgynek, ott is zuhan mint a megveszekedett, aztán amikor a mérõhelyrõl túlcsordul a hideg, megáll a hõmérséklet zuhanása, és a vége nem is lesz annyira hideg, mint amit a korai zuhanásból várnánk.
Tehát lehet, hogy a nyírlugosi állomás völgyének van még hidegebb pontja is.
Még ennél is hidegebb.

Közben a csillagdánál lassan 2,5 órája mindössze 2 tizedet változott a hõmérséklet, 2,3 és 2,5 fok között van.
Lendvahegyen meg egy óra alatt 2,8-ról felment 3,8-ra.
Miközben a sík és a völgy rendíthetetlenül tovább hûl.
Inverzió, Te csodás!

És végül, de nem utolsó sorban lefekvés elõtt: amennyiben a Páka-Csokmahegyre Lász és Lacó által telepített mérõ az elmúlt éjszakán sem mért fagyot (amire az eddigi adatok alapján reális esély van), ebban az esetben az a "csúfság" esett, illetve esik meg, hogy az iklódbördõcei állomáson (Csokmahegyrõl szinte rálátni az iklódi állomásra) mértek a szezonban elsõként negatív hõmérsékletet, a völgykatlan mellett lévõ pákai dombon pedig utolsóként.
Ez így simán, tényként is nagyon érdekes, egyéb részletek feltárása nélkül is.