Nehéz objektíven nyúlnom a témához, hiszen én az igazi havas, hideg téli időt szeretem. Mégis, ezen a fórumon az igazat, és csakis az igazat...meg kell próbálni higgadtnak, tárgyilagosnak lenni.
Ennek előre bocsájtásával megmondom, hogy nekem első gondolatom az: hogy megszűnjön a jelenlegi, nyugati, délnyugati áramlásos verkli, sőt helyét zimankót hozó északkeleti, északi légmozgás váltsa fel (méghozzá tartósan), ahhoz drasztikus átalakulásnak, igazi makrováltásnak kellene bekövetkeznie a légkörzésben. Természetesen ez megtörténhet, az elvi esély megvan rá, sőt, még idő is bőven van rá (a hidegfelhalmozódások nagyon sokáig fütyülnek a naptárra, nagy tél még február végén, március legelején is lehet) Viszont abból kell kiindulnunk, ami van: az Európa térségébe folyamatosan enyhe levegőt szállító atlanti ciklonok létezése realitás, a makrováltás ellenben egyelőre csak feltevés.
Nézzük ezek után azt a pár halvány biztató momentumot, ami számításba vehető. Ezek egy része általános légkörfizikai szabályszerűség. Tél második felére rendszerint lassul a féltekei nyugati drift, mert északon már nem lesz sokkal hidegebb, viszont dél is lehűl: csökken a hőkontraszt. A hidegmagok emellett erősek, ez így együtt a hidegleszakadások felé billenti a mérleg nyelvét. Az olyan telek többségében is, melyek "lyukas" télközepet hoznak, megfigyelhető egy legalább mérsékelt lehűlés január második, ill. február első felében. Kérdés persze, hogy a tizenfokok után az éjszakai gyenge mínuszok, nappali gyenge pluszok mennyire hozzák lázba a télfan-t. Igaz, a vastag hótakaró, párosodva a Kárpát-medence jégverem effektusával, erős szállított hideg híján is komoly telet varázsolhat nekünk. De ilyen kimenetelhez már nem kevés szerencse is kell.
Ami még jól jöhet a későbbiekben, az a következő:

Link

Arra az irdatlan ciklonzónára gondolok, amely Délnyugat-Európától praktikusan Nyugat-Szibériáig húzódik. Ez jelenleg "szívás" nekünk, mert a hatalmas kiterjedésű alacsony nyomású rendszer déli oldala enyhe délnyugati, nyugati áramlásokkal lát el minket. De ne felejtsük, hogy míg az enyhe, nedves óceáni levegő hozzánk kora tavaszt hoz, addig ez tőlünk keletre, északkeletre havazást, méghozzá sok havat jelent.
Ha lassul majd a nyugati drift, és a ciklonok kevésbé érik el Kelet-Európát, itt könnyen kialakulhat hideg AC, hidegdóm a hómezők felett.
Az is jó jel, hogy a sarkvidék térségében, és kiemelten Grönlandon elég magas a légnyomás. Ez AO negatív állapotra való hajlamot jelent, ami a téli idő alapkelléke. Lehet ugyan, hogy  középtávon kicsit gyengül majd az arktikus magas nyomás, de szerintem a tél második felében ez vissza fog térni, esetleg még kifejezettebb formában.
Hát, nagyjából ennyi az, amivel vigasztalni lehet azon embertársainkat, akik télen telet szeretnének. A következő kb. 10 napban rendkívül kevés az esély arra, hogy a valóban bebetonozódásra hajlamos, stabil makroképben lényeges változás történjen. Január közepe felé haladva esetleg már nyílik valami lehetőség, de most még ez is csak találgatás. Sajnos simán lehet, hogy különböző szerencsétlen felállásokkal megy ki az egész tél, és "feliratkozik" 1982/83, 1987/88, 1988/89, 1997/98, 2000/2001, 2006/2007, 2013/14 és társai mellé. De, ahogy mondtam, a teljes váltás lehetősége is fennáll egyelőre.