Szükséges hozzáfûznöm, hogy  nem egészen áll meg az a megállapítás, miszerint egy idõben közelebbi, várt makroszinpotikai helyzetbõl nyert  felületes következtetés  beválik -e vagy sem,  ok-okozati kapcsolatban van egy késõbbi idõszakra becsült  tendenciának a megvalósulásával,  értem ezt a késõbbi zónális tendenciára való várakozásomra  (legfeljebb  "is" szócskával   vannak valóban gondok).  Vagyis van olyan része a hsz-nak, amivel nem vitatkoznék, de a 2- es tény logikai levezetésének helyességével igen.
  
 Egy makrohelyzet teremtette kisebb léptékû turbulenciák  függetlenek lehetnek a makrohelyzet várt  átalakulási tendenciáitól, egyébként pedig egy kaotikus rendszerben más nézõpontból nézve  mégsem,  ez a pillangószárny effektus, de ez az amibõl  egy nem félbolond így  magát nem félistennek képzelõ ember nem jósol :-) .

Kisebb léptékben ez hasonlatos egy magassági hidegörvényhez nyáron, aminek következményeként zivatar jégesõ pontos helyét , intenzitását, a várható lokális csapadék mennyiségét napi szinten nem tudjuk megmondani, csupán valószínûségeket rendelhetünk hozzá.  Egy váratlan hõzivatar csak kismértékben módosítja a másnapi idõjárást (kicsit magasabb RH, 1-2 fokkal alacsonyabb talaj Tmax).  Nem beszélve télen a mediterrán ciklonokról ;-) amit leginkább a modellek  szoktak elvéteni, azaz nem tudják megmondani, hogy másnap, vagy 2 nap múlva  lesz -e csapadék, de azt mondjuk igen, hogy még két hétig fagyos idõ várható. Vagyis ha nem jön  be egy várva-várt medi, akkor utána már a modellek által várt 5-6 napos elõrejelzés is kuka.

Ha a verifikációt is "mélyreható elemzések nélkül" tesszük, ami azt illeti, február legelején valóban volt egy enyhe tavaszias  idõszak, melyet a hónap közepén egy hidegebb idõszak követett  (a jelzett idõszakban van egy 4-5 napos csúszás, ezért nem szánom vita alapnak),  most pedig  itt  a kora márciusi felmelegedés. Hát  ez a görbe  pedig csak nem hazudik:

Link 

Itt, ahol lakom, és még sok helyen,  a hó közepe több napos fagypont alatti hõmérsékletekkel,  erõs zúzmaralerakódással és helyi ipari hóval telt,  nekem megtette téli epizódnak, bár nem egész ezt vártam, hiszen ezt nem az újra  erõsödõ meridionális muszterhez kapcsolt  újabb hidegleszakadás, hanem egy  inverziós helyzet hozta létre, még  0 fok feletti T850 mellett is fennmaradva.  

 Valószínû, hogy  a korábbi meridionális felállás  adta mintázat sem tûnt még  teljesen el a "téridõjárásból",  így  a maradék hidegmag expanziója az idõ elõrehaladtával ismét aktuális lehet, leginkább április elején, és nem lepne meg, ha ez is rex blocking képében jelenne meg újra, ekkor ezzel tartósabb negatív anomáliás idõszakot hozna össze, , míg a többi idõszak átlaga  enyhe pozitívba húzza a tavasz mérlegét,  de ez is csak egy feltételezés.