Klasszikus zonalitást én sem tudok elképzelni a közeljövõben -fölöttünk húzódó atlanti futószalag, 12-24 óránként frontátvonulás: ilyen aligha lesz. Ez a cirkulációs kép amúgy is inkább a téli napforduló környékét, és az utána következõ néhány hetet jellemzi -ha kialakul. Gyenge zonalitás azért lehet, délen (és fölöttünk) magasnyomással, és máris elõállt a kárpát-medencei hidegpárna, eseménytelen, borús-ködös, hideg idõjárásával.
Ez az egyik irány, amerre a mostani makrocirkuláció továbbfejlõdhet, ha az északkeleti blokkoló AC leépül. A másik, ami most néz ki, hogy az AC elõoldalának hideg, száraz levegõjébõl valamennyi beszivárog a Kárpát-medencébe. Sajnos, a lehûlés bizonyára átmeneti: az AC központ keletebbre helyezõdik, s újra elõoldalon találjuk magunkat.
Téli idõ megjelenésére most csupán egy lehetõséget látok: északkeleten felhalmozódik a hideg, és keletrõl vagy északról eláraszt minket. Ehhez a légköri képzõdményeknek bizonyos retrográd mozgására lenne szükség, ami jobbára alacsony AO és NAO-nál tud megvalósulni. E tekintetben sarkalatos kérdés az indexek jelenlegi viselkedése. A hideg komolyabb térhódításával párhuzamosan nyilván felerõsödne a mediterrán ciklontevékenység, és könnyen szép, havas telünk lehetne, mint ahogy 2002/2003-ban is történt. Sajnos, ez utóbbi verzióra látom a legkevesebb esélyt -az elõoldali, vagy hideg légpárnával járó szituációkat tartom én is valószínûnek. Az északkeleti hideg csak idõlegesen és kis mértékben szól bele feltehetõleg a mi idõjárásunkba.