Ilyen indexek mellett nem sok esélye van a tartós nyugati áramlásnak, akármit is mutassanak a közkedvelt numerikus modellek 7-8 napon túl.

Az arktikus oszcilláció (AO) erõsen negatívnak ígérkezik legalább a hónap közepéig, de lehet utána is. A negatív értékeknél megnõ a meridionális áramlási képek kialakulásának valószínûsége, ahogyan pozitív indexszám mellett a zonális kép válik az északi félteke idõjárásának meghatározó elemévé. Novemberben és decemberben éppen ezt tapasztaltuk. Most viszont a meridionalitás túlsúlyának ideje érkezett el, éppen júliusban és augusztusban volt az AO tartósan negatív, ami sorra generálta nálunk a hõhullámokkal járó blokkokat. Télen a blokkok nem pozitív, hanem nagy kiterjedésû negatív anomáliát okoznak a szárazföldek felett. Link

A másik fontos indikátorunk a NAO index, ezt gondolom mindenki ismeri itt nevet Pozitív értékeknél általában erõsebb az atlanti ciklonaktivitás és a ciklonok pályája érinti az európai kontinenst. Az észak-atlanti "csigagyár" ritkán tart üzemszünetet egyébként, annyi történik, hogy negatív NAO idején a ciklonok Dny-Ék pályán mozogva Izlandot, Grönlandot és esetleg Norvégiát érintik, de hazánk idõjárására nincsenek közvetlen hatással. A NAO egész decemberben pozitív volt, most már nem ígérkezik annak: Link

Hosszan tartó hideg téli epizódok nálunk negatív NAO és/vagy AO fázisban alakulnak ki gyakran. Minél inkább pozitív ezen indexek értéke, annál inkább csökken a tartósan fagyos idõ kialakulásának valószínûsége.

Röviden és tömören: ameddig az indexek a fentebb vázoltak szerint alakulnak, kialakulhat enyhe idõjárás, azonban a decemberihez hasonló tartós enyheség valószínûsége elenyészõ. Ha január 10. körül meg is érkezik az átmeneti enyhülés, a hónap közepén jöhet az újabb hûtõszekrény.

Decemberben nem láttam érdemi esélyt a télies fordulatra. Régen szerettem, most már jóval kevésbé kedvelem a kemény telet de attól tartok idén januárban és februárban visszatérõ vendégünk lesz !