Erdekes felállást dobott a friss ECMWF determ. +240 órára (dec.1laza: Link (jobboldal)

Ekkorra a Kelet-európai-sikságtól a Skandináv-félszigetig anticiklon épülne ki, így a nyugati ciklonok vagy ettöl északabbra, vagy pedig délebbre haladhatnának csak keleti irányban. Közép-Európában meg is jelenik egy ciklon-rendszer az emlitett anticiklontól délre.
Az ens.átlag (baloldalon) egyáltalán nem támogatja ezt a képet, s elég nagy bizonyossággal (átlagos a szórás) ekkorra is északi ciklon-déli anticiklon uralmat mutat, azaz folytatná a zonalitást.

A determ. modell megoldása igencsak kilóg a lehetséges scenáriók közül, amit a budapesti légnyomás fáklya is jól mutat: Link

Míg az ens.átlagon 1025 hPa körül lenne a Kárpát-medencében a légnyomás, a determ. elörejelzésben ez 1005 hPa alá süllyedne, ami az ensemble rendszer szerint az alsó extrém 10% kategoriát jelenti, azaz váloszinüsége még elég csekély.
A hétvégi 1025 hPa körülre csökkenés után azonban elég sok ens.tag ad további csökkenést, míg ha nem is olyan eröset, mint a determ. Persze legalább ennyi olyan ens.tag is van, amelyik újabb légnyomás emelkedést valószinüsit jövö hétre, akár 1040 hPa fölé is.

Megvizsgálva az egyes ens. tagokat 240 órán túlra is, elég sok lehetöség bontakozik ki a zonalitás folytatódásától kezdve, a közép-európai blokkon keresztül teknö elö- és hátoldalig bezárólag.
Jelenleg egyik verziót sem támogatja jelentösen nagyobb számú ens.tag, így ezek szerint még elég sok irányba fejlödhet a szinoptikai helyzet a jövö héten...