"ez csak epizód-szerûen jelentkezik, és utána hamarosan újból feláll a blocking, és leszakad a hideg (valahova) Én most inkább ez utóbbira tippelnék, de ez igazán csak találgatás."

Egyet értek veled. Nem gondolom én sem, hogy tartós lehet a jelenlegi felállás.

Persze ez csak vélemény.

Mostanság az archívumot is lapozgatom, s ráakadtam egy 83-as helyzetre ami egy kicsit is "hasonlít" a jelenlegi helyzetképhez. Íme: Link A jelenlegi várható: Link
Három kulcsfontosságú területet vettem figyelembe: Grönland, Közép - Európai magasnyomás és a Barents - tenger felett lévõ nagy kiterjedésû alacsony nyomású területet. 850hPa-on Grönland északi, északkeleti részein felgyülemlõ hideg maggal.

Végül a november elsõ fele természetesen északi zonalitással telt, aztán a Nov.3.-án mutatkozó hajlam 12-ére ebbe torkollott. Link Link nyelvnyujtas


Nem mondom, hogy ez lesz. Vagy ez a várható forgatókönyv mint 83. Mindenesetre hajlam mutatkozik a magasnyomású híd kiépülésére Norvég - és a Grönlandi - tengeren.
Lehetséges, hogy csak Észak - Európai hideg elárasztásra futja majd, s marad a jelenlegi verzió.

Mindenesetre szólni szerettem volna ( csendes olvasó fórumozóként ) nem árt oda figyelni a jelenlegi helyzetre Észak - Európában. A Gfs is pedzi a magasnyomás erõlködését. Ha most nem, s maradunk az általad leírt északi zonalitásnál kedves Thermometer, akkor 10-e körül értelemszerûen blockingnak kéne/kellene következnie. "Elvileg." kacsint

Nem tudom, hogy te hogy vagy vele, de nekem örömöt csal a számra a Gfs,Ecmwf-en "csak" 120 órára lévõ Grönlandi - tengerre rácsúszó Link -15 - (-20)as hideg légtömeg.

Szerintem a modellek kissé alá becsülik a markáns hideg légtömeg irányát s a kezdetleges magasnyomás létrejöttét.

Ha most nem, mert teszem fel erölködik laza akkor legközelebb. Nem árt odafigyelni arra a területre, hisz az általad leírt: "Idén elég korán és tartósan berendezkedett a hideg az európai Oroszország északi felén, ez a tény némi figyelmet érdemel." a hideg java onnan származik (Grönlandi-tenger).