Véleményemet kérded? Véleményem a következõ: a jelenlegi (értsd: õsz elsõ felére jellemzõ) makrocirkulációs kép nem sokat mond az eljövendõ, a téli áramlási viszonyokról.
Az igaz, hogy szeptemberben mutatkozott némi hajlam északi és nyugati blokkoló anticiklonokra (de a hónap közepén homlokegyenest ellenkezõ volt a felállás bõdült atlanti ciklontevékenységgel, nálunk párját ritkító elõoldali advektív hõséggel!) és mutatkozik ilyesmi jelen pillanatban is. DE arra nézve semmi garancia nincs, hogy ezek a szinoptikai képek fennmaradnak a télig. Van néhány nagyon meggyõzõ példa arra, hogy pl. októberi északnyugat-európai vagy skandináv blokk nyomtalanul eltûnt tél elejére, s helyette zonális-elõoldali képek örvendeztettek (1979, 1997) És volt több olyan évünk is, mikor az októberi blocking-helyzet kiújult a télen. Tartok tõle, hogy az õsz közepének makroszinoptikai jellege nem segít ki minket, mikor a közeledõ tél milyenségét próbáljuk latolgatni.
Szerencsére azonban van egy elég biztos fogódzónk a tél eleji idõjárás "megsaccolásához", ez:

Link

Ez a mi "titkos fegyverünk", nagyon sok mindent elmond a közeledõ télnek legalább az elsõ felérõl, nagyon informatív és vér komolyan veendõ.
Mit olvashatunk ki ebbõl? Mindenekelõtt tudni kell, hogy idén szeptemberben az észak-atlanti térség enyhén pozitív légnyomás-anomáliát mutat: +0,8 hPa-t (kék oszlopok)
Látható, hogy több, mint 60 év alatt olyan eset, hogy pozitív szeptemberi észak-atlanti nyomás-anomália mellett jelentõsebben (átlagost legalább 1 fokkal meghaladóan) enyhe lett volna a december, csupán 4-szer (!) fordult elõ. Ellenben ugyanilyen elõzmények mellett -1 fokot meghaladó anomáliájú december 11 alkalommal volt! A 62 év alatt olyan eset, mikor pozitív szeptemberi észak-atlanti légnyomás-anomália mellett a decemberi középhõmérséklet valamennyire is meghaladta az átlagost, 12-szer fordult elõ. Ugyanez negatív szeptemberi észak-atlanti nyomásanomáliát követõen 24-szer(!) következett be.
Negatív szeptemberi atlanti nyomásanomália után nálunk az átlagosnál hidegebb december: 8 eset a 62 év alatt. Pozitív nyomásanomáliát követõen hidegebb fajta december: 19 (!)

Az összefüggés nagyon szépen kirajzolódik: pozitív szeptemberi észak-atlanti légnyomás-anomáliát követõen nálunk hajlam van hideg decemberre, negatív anomália mellett enyhe decemberre. Mindjárt hozzá kell tenni azonban, hogy az összefüggés csak a nagyobb hõanomáliák esetében meggyõzõen erõs. Például -1 fokot elérõ decemberi hõanomália negatív szeptemberi atlanti nyomás-anomália mellett 6 évtized alatt mindössze 2-szer fordult elõ. Ugyanilyen mértékû, de pozitív decemberi hõanomália pozitív szeptemberi nyomás-anomália esetén, ahogy már írtam, 4 alkalommal.
Az egy fokot el nem érõ, minimális hõanomáliáknál már nagyon vegyes a kép. Pozitív minimál-hõanomáliát 8 esetben elõzte meg pozitív nyomás-anomália, és csak 4 esetben negatív.
Ugyanezek a számok negatív minimál-hõanomáliánál: 8 és 6. Minimál-hõanomáliáknál az a statisztikai összefüggés, melyen a decemberi prediktor alapul, láthatóan nem mûködik.
Joggal merül fel a kérdés, hogy van-e összefüggés a szeptemberi észak-atlanti légnyomás-anomália MÉRTÉKE, és a decemberi hõanomália nagysága között. Ehhez nézzük a következõ diagramot:

Link

Valami korreláció itt is mutatkozik, de elég gyenge. Nem mondhatjuk, hogy szeptemberi nagy pozitív légnyomás-anomália minden esetben igen hideg decemberrel jár, a csak kissé pozitív nyomás-anomália pedig kicsit hideg decemberrel.
Mi következik mindebbõl a közeledõ (kora)télre nézve? Azt mondhatjuk: fentiek alapján az idei decemberünk lehet az átlagosnál lényegesen hidegebb, és lehet kissé hidegebb. Valamint lehet az átlagosnál valamivel enyhébb is. Ami kevéssé valószínû, az a sokévi átlagnál lényegesen enyhébb (+1,5 , +2 vagy ennél nagyobb eltérés az átlagtól) december.
Természetesen a januárról vagy a februárról még így sem tudhatunk semmit. Az nem ritka, hogy a januári középhõmérséklet alacsonyabb, mint a decemberi, de, ha lényegesen ritkábban is, ennek ellenkezõje is elõadódhat. A decemberi csapadékviszonyokról sem ad felvilágosítást a prediktor. A mostani tendenciák azt sugallják, hogy (esetleg) az északkeleti száraz, kontinentális hidegnek áll majd a zászló, de ez puszta találgatás. Ráadásul száraz, fagyos levegõvel kitöltött észak-északkelet-európai AC mellett is sok havat hozhat nálunk a mediterrán ciklontevékenység.