Idén szeptemberben a definiált észak-atlanti térségben a légnyomás-anomália +0,8 hPa volt az 1951-2013-as átlaghoz képest. Ez a cikkemben leírtak (http://met.hu/ismeret-tar/erdekessegek_tanulmanyok/index.php?id=1037&hir=Az_eszak-atlanti_terseg_szeptemberi_legnyomas-anomaliajanak_kapcsolata_a_Karpat-medence_kornyekenek_decemberi_atlaghomersekletevel ) alapján mintegy 80 százalékos valószínûséggel az átlagosnál hidegebb decembert valószínûsít. Legutóbb 2010-ben, elõtte 2007-ben volt pozitív a légnyomás-anomália.

Más: láttam, hogy az ECMWF szezonális elõrejelzései szóba kerültek errefelé nemrég. Nos, tavaly verifikáltam a 2010. januártól 2014. márciusig tartó idõszakot. Az ECMWF-nél havonta készül a következõ hat hónapra elõrejelzés (tehát hat darab elõrejelzés, pl. szeptember 1-én szeptemberre, októberre... februárra), így a verifikált elõrejelzések száma összesen 291 volt. A verifikálásban az elõrejelzésekben megadott 50 %-os valószínûségû intervallum középértéke lett vizsgálva.

A vizsgált idõszakban 34 hónap volt az 1971-2000-es átlagtól legalább 0,5 °C-kal melegebb. Ezekre az elõrejelzés nem is lenne rossz...

Link

... ha nem látnánk, hogy arra a 11 hónapra, amely az átlagosnál legalább 0,5 °C-kal hidegebb lett, nem a következõ eredmény született volna:

Link

Tehát a vizsgált több mint négy évben az átlagosnál hidegebbnek bizonyult 11 hónapra a 61 elõrejelzésbõl egyetlen egy sem várt az átlagosnál hidegebbet...

Miért lenne ez másként az idei decemberrel? nevet

A verifikáció elõtt sem vettem komolyan a térségünkre vonatkozó numerikus szezonális elõrejelzéseket, de az ECMWF-re vonatkozóan a verifikáció után legalább már papírom is van minderrõl. A numerikus elõrejelzések napjainkban sem képesek a közepes földrajzi szélességek nem óceáni partvidéki területeire a két-három héten túli idõszaknak még csak a hõmérsékleti- és csapadék-anomáliája irányára vonatkozóan sem érdemi információt adni. Az eredmény gyakran még a klímaátlagnál is rosszabb.