Hú, de rág jártam itt.

Valóban, 2001-2002 óta nem volt ilyen korán, ilyen hideg Szibéria keleti felén.
Ez segíthet a szibériai hófelhalmozódásnak, ami tudjuk, közvetett indikátora lehet a mi telünknek.
Ezzel is érkeztem a témámhoz, a decemberi latolgatáshoz.
Hari Seldon mester munkáiból tudjuk, a decemberi idõjárásunk egyik indikátor-folyamata az õszi (37-40. heti) eurázsiai, ezen belül szibériai hófelhalmozódás üteme.
Ez idõnként befolyásolja a decembert, idõnként nem.
Ennek oka az Észak-Atlanti térség szeptemberi légnyomási alakulása, ez a DAI és a legfrissebb prediktor legfontosabb indikátora.
Azaz ha az átlagostól alacsonyabb az Észak-Atlanti térség légnyomása (negatív anomália), akkor alig van hatással ránk a szibériai hófelhalmozódás üteme, ha azonban magasabb a légnyomás (pozitív anomália), akkor bizony belép a képbe.
Ennek magyarázata ugye az õszi ciklongyár erõssége.
Ami ha õsszel erõs (negatív anomália), akkor bizony decemberen is uralkodó kép lehet a zonális áramlási kép, ellenben ha gyenge (pozitív anomália), akkor decemberben könnyen létrejöhet a blokking-helyzet uralma.

Eme kis ismétlés után jöjjön egy friss információ.
Hamarosan véget ér a szeptember és az Észak-Atlanti térség légnyomás-anomáliája 2007-2008 után lehet idén újra pozitív, ám vékonykán, mert a semleges érték körül meanderezik.
Ez azt jelenti, hogy az elmúlt kettõ december enyhe jellege után újra lehetõség nyílhat az átlagos vagy annál hidegebb decemberre.

Ehhez elõbb meg kell várni a szeptemberi, végleges Észak-Atlanti térségi légnyomás-anomáliát (a tippem +0,25 hPa körüli), majd meg kell várni a szibériai hófelhalmozódás ütemét (ennek adatai október közepén érkezhetnek meg).

Összességében kijelenthetõ, a helyzet bizakodásra adhat okot!

Az Észak-Atlanti térség ugyanis nem mutatja az elmúlt két õszi erõs jellegét, a másik indikátor folyamat pedig jól áll, jelesül a szibériai folyamatok, azaz 14 éve nem látott módon megérkezett a hideg, ami a hógyarapodásnak besegíthet.