Köszönöm, jó gondolatok, szakmaibb nyelven íródva. nevet Ugyanakkor, hogy van az, hogy a Föld pont annyi energiát sugároz ki, mint amennyit a Naptól kap, ezt alá is húztad. Talán sugározhatna ki, így lenne evidens, nem? Vagy úgy érted, hogy nagyobb idõléptékben valósul meg egyensúly? És pont ez az egyensúlytalan, ám folytonosan az egyensúlyi helyzetre törekvõ állapot maga a klímánk? Valamennyinek energiának itt kell maradnia, hogy ne fagyjunk meg. Valamennyinek el is távoznia, mert ha mind itt maradna, akkor viszont ropogósra sülnénk. Annyi bizonyosan feltehetõ, hogy a vízgõz szerepe ebben igen szignifikáns súllyal kell, hogy latba essen kétségtelenül gigantikus mennyiségû és viszonylag állandó jelenléte, valamint kémiai tulajdonságai okán. Ennek a felsõbb légrétegek felé történõ hõközvetítésének figyelembe vétele mindenképpen indokolt a bolygó hõcseréje szempontjából, feltehetõ, hogy igen jelentõs szerepe van a pozitív és negatív visszacsatolások akár globális szintû megjelenésében.

Igen találónak tartom, hogy a földi növényzetet megemlítetted, könnyen elképzelhetõ, hogy mint a földi élet részei, komolyabb befolyással bírtak a klíma alakulására, mint az ember addig valaha is. Önmagában rejtély, hogy vajon miért jött létre a Földön egy olyan vegetáció, amely globális méretekben vesz részt a CO2 háztartásban. Egyáltalán az is rendkívül érdekes, hogy a önmagában a földi élet mennyi Napból érkezõ energiát tárol el.

Kétségtelen az is, hogy a víz jéggé/hóvá való állása (leszámítva némi szublimációt) jelentõs energiát von ki a légkörbõl azáltal, hogy a továbbiakban nem tud részt venni a hõtranszportban, illetve kémiai sajátossága miatt albedója nagy. Ha viszont igaz lenne az, hogy a hõtranszportban való részvétele összességében és hosszú idõléptékben energiaveszteséget is megvalósít a világûr felé, akkor ez is csökkenne, tehát a szárazabb klíma fokozatos melegedéssel járna. Amellett, hogy nõne a felszínen a napsütéses órák száma, a vízpára által a világûrbe transzportált hõátadás is csökkenne. Azaz egy jégkorszak egyben a melegedés irányába ható pozitív visszacsatolást is megvalósíthatna.