Nem emlékszem már, mikor volt (a 2006-os tél óta) tartós (min. 2 hétig fennmaradó!) zonalitás. Néhány napra muszáj beindulnia idõnként, de hogy 1-2 nap után mindig visszaáll a meridionális irányítás – és ez lassan 3 éve ha jól emlékszem – azért elgondolkodtató lehet. Ha valóban változik a klíma, akkor sejtésem szerint ez lehetne az elsõ következmény.

Amit éppen ma tanultunk Áramlásokból (Polárfronti ciklogenezisek oka, illetve elõzõ órákon a planetáris Rossby-hullámok viselkedése), az alapján azt sejteném, hogy az utóbbi idõkben nõtt a hõkontraszt az Északi-sarkvidék és a trópusi vidékek között. Ugyanis a nagyobb hõkontraszt fokozza a meridionális irányításra való hajlamot azzal, hogy gyorsabban alakulnak ki a ciklonok a Polárfronton, a ciklonok két oldalán pedig mind a dél felé induló hideg, mind az észak felé induló meleg (elõbbi ciklonálisan, utóbbi anticiklonálisan rotál) nyugat felé mozdul el /Levezettük képlettel nevet /, blokkolva a nyugati (zonális) áramlást.
Nos: ez épp ellent mondana szerintem annak, hogy ez az egész a napfolthiány miatt lecsökkent besugárzás miatt van, mivel ez esetben éppen kisebbnek kéne lennie a hõkontrasztnak, így éppen hogy a zonalitás felé kéne tolnia a "hajlamot".