Az ECMWF térképeibõl a következõket lehet kiolvasni: a Nyugat-európa fölött létrejött teknõ elõoldala máj. 30.-án és 31.-én (hétfõ és kedd) alapvetõen meghatározza idõjárásunkat. Ebbõl kifolyólag e két napon száraz, nyári meleg idõ valószínû, sõt, hõség is könnyen elképzelhetõ. Jún. 1.-re (szerda) a teknõ fölénk helyezõdik, igen nagy ny-k irányú hõmérsékleti gradiens alakul ki Közép-Európa felett (keleten meleg-nyugaton hûvös).
Csütörtökre (jún.2.) a hûvös levegõ csak kismértékben mozdul kelet felé, a frontálzóna még mindig fölöttünk lesz (pontos helye kérdéses). Nagy hõmérsékleti differenciát feltételezhetünk országon belül: nyugaton kifejezetten hûvös, keleten még nyári meleg -a frontvonal környezetében heves, esetleg igen heves konvekció.
Megemlítendõ, hogy jún. 3.-ra (péntek) a teknõ déli felének megerõsödésével nagy kiterjedésû mediciklon képzõdik a Földközi-tenger nyugati medencéjében. Ez nyilvánvalóan további nedves légtömegeket szállít fölénk.
Jún. 4-5.-re a nyugateurópai teknõ hátoldalán levõ AC megerõsödik, és elõször a Brit-szigetek, majd Skandinávia fölé helyezõdik. Ezzel párhuzamosan elõoldalán hideg sarkvidéki levegõ indul el Kelet és Közép-Európa irányába. A sarki levegõ 6.-án és 7.-én erõsen megközelíti a Kárpát-medencét, egy része feltehetõleg be is áramlik. Ekkor az addig viszonylag meleg keleti országrész is lehûl, sõt, akkor ott lesz hûvösebb, mint nyugaton.
A hûvös nyár tipikus szinoptikai elrendezõdése néz ki erre a két-három napra.
Összességében figyelemreméltó, ahogy a mostantól jún.7.-ig terjedõ idõszakban az anticiklonok észak felé mozdulnak: a kelet-európai a Skandináv-félsziget keleti része fölé, az azori a Brit-szigetek, majd késõbb szintén Skandinávia fölé. Ez arra mutat, hogy keletkezésükben és fennmaradásukban növekvõ szerep jut az északi hideglevegõ dél felé való elmozdulásának a szubtrópusi meleg térhódításának rovására. Véleményem szerint az eddigieknél hûvösebb, nedvesebb idõszak küszöbére értünk.

Ferri: tegnap délelõtti kommentedben (társalogó) a véleményünket kérted jún. elsõ napjainak idõjárásáról. Sajnos, nem voltam gépközelben, nem válaszolhattam. Nem is baj, mára jobban látszik a helyzet. Alapjában véve a hûvösebb verziót támogatom, a Kárpát-medence nyugati részére nézve mindenképp. Látszik, hogy a konvektív mellett erõs advektív hajlam is van a légkörben (nyár elején ez még természetes). A hidegadvekció lehetõségére feltétlen felhívja a figyelmet a múlt keddi hidegfront a szerda hajnalra 6 fokig(!) zuhanó hõmérséklettel, és a ma délelõtti, 12-13 fokos, csendes esõs idõ. Továbbra is tartom, hogy júniusban elég valószinû egy, esetleg két erõsebb hidegbetörés, néhány szokatlanul hûvös nap. Persze emellett nyilván lesznek nyári napok, sõt, hõségnapok is. De sokkal valószínûbbnek tartok ilyen erõsen hullámzó hõmérséklet- menetet, mint tartós hõhullámot, hõségnapok sorozatát.