Huh!!! Ez a "programozott halál" az elektronikus készülékekben egy agymenés! Nem kellene mindent elhinni!
Ez elmúlt években elég sok elektronikai kütyü került hozzám javításra rokonoktól barátoktól ismerõsöktõl. Számítógéptõl a kivetítõs óráig mindenféle cucc volt.
Az esetek többségében vagy túlfeszültség (villámlás) okozta kár volt, márpedig ezt ugye a gyártó nem tudja elõre programozni. A következõ jellegzetes hiba a forrasztások anyaga.
Ugyanis amióta nem engedélyezett az ólom tartalmú forrasztó ón használata, az ólmot ezüsttel próbálják helyettesíteni amitõl az ón elkezd oxidálódni és szabályosan elporlad 2-3 év alatt.
Nem véletlen hogy például orvosi mûszerekben, és nagyon sok helyen ahol létfontosságú a biztonságos mûködés a mai napig nem engedélyezett az új EU szabványú forrasztó ón használata, csak a régi hagyományos. A hibák nagy százaléka vissza vezethetõ tervezési hibára (túlmelegedés) vagy természetes elhasználódás következményeire. Csak egy példa erre: PC tápban elkezd a ventilátor kenése megszûnni ezért lassul a fordulatszám ennek következtében lecsökken a szállított levegõ mennyisége, ezért jobban melegszik az elektronika és valamelyik alkatrész feladja. Az hiba tehát egészen vissza vezethetõ a gyönge minõségû ventilátorra.
Szóval nem kellene misztifikálni ezt a beprogramozott dolgot, városi legenda csak.
A baj ott kezdõdik, hogy a szervizeknek nem éri meg javítani mert jóval többet is kérhet ha komplett egységet cserél mintha megkeresi azt az 1-2 alkatrészt aminek az ára néhány 100Ft.
Jellemzõ példa mosogatógép vagy mosógép vezérlõ automatika, szerelõ jön: ki kell cserélni, 30-40 ezer Ft. Mondom no-no, annyit nem ér. Megkerestem benne a hibát, 300Ft volt az alkatrész ára. No comment...