"A körülötte lévõ gázfelhõben abnormálisan kevés szén van, ami annak lehet oka, hogy a nitrogén fúziója kisebb energianyereséggel jár, ezért a szén hamarabb elfogy". Ennek magfizikai okai vannak, most nem részletezném; de ennek az a következménye, hogy amikor már régóta szuperóriás (vagyis egyre közelebb jár a robbanáshoz), a C/N arány csökken, és ez az arány (ha jól tudom) használható mintegy becslésképpen a robbanásig hátralévõ idõ és a szuperóriás-állapot (szénfúzió kezdete) óta eltelt idõ arányának a becslésére. Bár ez talán nem ilyen egyszerû, de valami ilyesmit olvastam a neten még régebben (nem találtam meg most sajnos).

A "valószínûségi sorrend" jogos, bár azért sejthetõ, hogy a nagyobb valószínûség a robbanásig hátralévõ idõ kisebb várható értékét jelenti. De jobb a valószínûség tényleg nevet .

A kék szuperóriás nem attól kék, hogy ledobta a H- és a He-burkát? Ha igen, akkor várható egy "elõbbi", kisebb robbanás is, ha jól sejtem, ami még nem a szupernóvarobbanás lesz. Hasonlóan, mint pl. az Eta Carinae esetében.