Lehet persze, sőt kell is, A Biomatika az erdőgazdákodásban néven a távérzékelés és minden formája, a kapcsolódó résztudományrendszerekkel, a geodéziától a felszínboríítottság modellekig, ma már aktívan beépült az erdészeti felsőoktatásba és a szakmai továbbképzésekbe is, a gyakorló tő melletti erdészek számára is.
Egy igazi műszaki vezető, vagy erdőgondok, adott erdészeten belül, nem nagyon van meg már nélküle.  A drón felmérések más erdészeti feladatokban is egyre általánosabbak. mert sokkal hatékonyabbak a felmérés során és az adatfeldolgozás is precízebb pontosabb. Persze sok még a fejődni való ebben is. Egy manuális gyérítés kijelölést nem lehet kiváltani vele, és az az erdőkezelés egyik sava-borsa.
Tűzmegelőzésben főleg a lappangó tűzfészek gyors felderítése az előnyük pl. a merevszárnyű UAV drónokkal, de a sima kopter rendszerűekkel is  kiválóan dolgozhatnak. Persze értő kezekben. A LIDAR lézerszkennelés meg egy külön műfaj, ahhoz még repülni se mindig kell, elég egy kézi eszköz is. Főleg állománycfelvételnél, vagy térképezésnél.

Azért a középhegységi keménylombosokat kevésbé veszélyezeteti klasszikus koronalánggal égő erdőtűz, de nem lehetetlen. Ez az azsláy mértékétől és hosszától, a hőmérséklettől és a biomassza aktuális víztartatlmától is függ. Ma már az erdőrészlet leíró lapon szerepel a tűzveszélyességi lépték értéke.

Ma sajnos ez sem volt éppen szép látvány: Kundadacs, 8,5 hektáron erdőtűz...és Tolnában, Bikács térsége a harmadik kép, ott több száz hektár erdei fenyves menekült meg de csak éppen hogy...

beillesztett kép





beillesztett kép



beillesztett kép



Ez utóbbi a tűzvizsgálat után biztosan autóból lazán kidobott cigicsikk...köszönjük!

A vörösfenyőkről majd még írok legközelebb, mert fogy a kraft...a vörös tölgyek miatt úgy se feledem...azokkal sincs minden rendben sajnos, és nyakig benn van a hegyvidéki klíma. átalakulása....