Sylvester.93-nak adott válaszodban szóba hoztad a balkáni genetikát. Mivel 1 héttel ezelőtt jártam arra, röviden leírom, amit laikus szemmel láttam.
A Vajdaság területén, valamint Újvidék és Belgrád között 4-5 nap leforgása alatt nagyon sokat romlott a helyzet. Amikor mentünk odafelé, az a rész még viszonylag jól nézett ki, amikor jöttünk haza, akkor már nagyon kezdett lesülni a táj.
De igazából nem is erről szeretnék írni, hanem inkább Közép - és Dél - Szerbiáról. A Belgrád utáni dimbes-dombos, majd középhegység jellegű vidéken határozottan látszódnak az általad is említett jelenségek. Pontosan nem tudom, hogy a szárazság, a perzselő napsütés, vagy a kártevők okozzák (talán együttesen), de eléggé ramaty állapotban vannak az erdők. Ez a helyzet az autópálya lehajtója után, Cacak nevű települést követően csúcsosodott ki. Teljes hegyoldalak vannak lesárgulva, bebarnulva, vagy éppen már lekopaszodva. Hasonlóval én még nem igazán találkoztam. Utána magasabb hegyek közé érkezvén a helyzet elkezd javulni, de még Zlatibor előtt, Uzice városánál is elég megviselt a flóra. Zlatiborban aztán már igazi alpesi jellegű tájra értem. Utána még jött egy alacsonyabb rész a montenegrói magashegység előtt, itt szintén komoly szárazság jeleit láttam. Montenegró hegyei közt kacskaringózva viszont igazi oázisban éreztem magam, odafent még semmi jele annak, ami idelent tarol. Itt egyébként átutaztam egy Zabljak nevű kisvároson. A feleségemnek megfogadtam, hogy addig nem vagyok hajlandó feldobni a talpam, amíg oda nem viszem el télen pár napra olyan időpontban, amikor a Balkán déli részét megszórja egy mediciklon. Lelki szemeim előtt láttam, ahogy leesik 2 méter hó 1-2 nap alatt arrafelé. Át akarom élni, nincs mese! nevet