Pár napig nem volt idõm a fórumra, de talán válaszolni is jobb késõn, mint soha.
nevet

Igen, ezekrõl a hatalmas területen elterjedt közép-szibériai trappbazaltokról van szó. Ha hozzáteszem, hogy ez a bazalttömeg 1 millió évnél rövidebb idõ (földtörténeti értelemben egy pillanat) alatt került a felszínre, ebbõl sejthetõ, milyen intenzív lehetett a kitöréssorozat, és milyen hatással lehetett a légkör összetételére.

Ám ez a bazaltképzõdés nem kapcsolódik közvetlenül a variszkuszi hegységképzõdéshez: a trappbazaltok "forrópont"-vulkanizmus termékei, vagyis olyan helyeken képzõdnek, ahol a földmag és a földköpeny határáról meginduló forró feláramlások (ún. plume-ok, magyarul köpenycsóvák) átolvasztják a kérget. Ez a folyamat a lemeztektonikától, hegységképzõdési fázisoktól gyakorlatilag független - jóval kisebb méretekben ma is zajlik pl. a Csendes-óceán kellõs közepén, a Hawaii-szigeteket építve.

Hogy mikor és hol alakulnak ki ezek a köpenybeli feláramlások, az igazából véletlenszerû, pontosan úgy, mint az, hogy egy nyári napon a labilis levegõben hol alakulnak ki az elszórt zivatarok. A földköpenyben éppúgy konvekció zajlik, mint a légkörben: az igen forró földmag alulról fûti a köpeny anyagát, így kialakulnak benne a felfelé tartó "termikek", amik közül a legerõsebbek elérhetik a kérget. Csak épp a köpenyanyag óriási viszkozitása miatt ehhez hosszú évmilliók kellenek.