Az áprilisi havazás a Skót-felföldön nagyon rendben van (nemegyszer még nyár elején is havazik itt 1000 m fölött), de még a délebbre fekvõ Angliában sem lehet ritkaság. Az óceán hõtároló képessége nagy (mind pozitív, mind negatív irányban), ez nemcsak a szélsõségek kiegyenlítésében mutatkozik meg, hanem nyilván az évi hõmérséklet-menet és a napállás hõtehetetlenség okozta idõeltolódásának hosszában is. Nálunk például az év leghidegebb és legmelegebb idõszaka kb. egy hónapos késéssel követi a téli illetve a nyári napfordulót.
Óceáni klíma esetén elvileg még nagyobb ez a késés: az év hõmérsékleti mélypontja tél végére, esetleg tavasz legelejére esik (érdemes lenne adatsorokat végignézni).
A nehezen, lassan melegedõ Északatlantikum hatásának tudható be (véleményem szerint), hogy áprilisban és fõleg május elején Európa fölött a hidegleszakadások rendszerint nyugatra tolódnak.
A koratavaszi 20-25 fok ezzel szemben egyáltalán nincs rendben óceáni éghajlaton: ez kontinentális sajátosság. Az idén ott tapasztalt korai melegben a szárazföldi hatás utóbbi idõben (nálunk is) tapasztalható elõretörése érhetõ tetten.