Szerintetek létezhet a valóságban olyan mini-hidegmag, mint amit a GFS napok óta következetesen végighúz a Kelet-európai-síkságon?
Csírájában már az analízisen megvan az Aral-tótól északkeletre: Link
Aztán a böhöm Ac déli peremén megindul nyugat felé, és itt kezd furcsán viselkedni. Ahelyett, hogy szép lassan beolvadna a környezetébe, egyre jobban hûl, és -30 fokos 850 hPa-val éri el Ukrajnát: Link
Érdekes kinézetet ad az ottani fáklyának: Link
Végül a Fekete-tenger "befût" neki, azon már nem tud átkelni: Link

Odáig tisztának tûnik a történet, hogy a "szörnyeteg" egy okkludálódó sekély ciklonként kezdi pályafutását, amibõl az okklúzió miatt a melegszektor kiszorul, és létrejön egy hidegörvény. De miért mutatkozik mélyülõ ciklonként még pár napig: Link --> Link és miért hûl 850 hPa-on több mint egy hétig (még az izobárok kisimulása után is)? Bennem az merült fel, hogy egy-két, állandóan hibás bemenõ adat miatt siklik itt félre minden futásban a modell... lehetséges ez?

A másik, kicsit hasonló sztori az 1929 februárjában ránkszakadó hideglöket reanalízise. Link Link Link Link
A térképek szerint itt is Kelet-Európa felett hûlt jó 10 fokot (-25-rõl -35-re) pár nap alatt a hideg légtömeg, mindenféle külsõ utánpótlás nélkül. Bevallom, én erõsen kételkedem ebben, illetve a Magyarországot elérõ -35-ös izotermában is... 1929-bõl nem túl sok közép- és kelet-európai szondafelszállás adatai lehetnek elérhetõk, kevés adatból viszont könnyen lehet vad dolgokat lehet inter- avagy extrapolálni.